Aktualności
Formy współpracy jednostek samorządu terytorialnego w Polsce (cz.2). Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
- Szczegóły
- Utworzono: 21 styczeń 2013
Kontynuujemy cykl artykułów omawiających formy współpracy jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Dzisiaj więcej na temat stowarzyszeń JST. Zachęcamy do lektury.
Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
Stowarzyszenia tworzyć mogą gminy (rozdział 9 art. 84 i 84a ustawy o samorządzie gminnym) , powiaty (art. 75 ustawy o samorządzie powiatowym), a także województwa (art. 8b ustawy o samorządzie województwa z dnia 5 czerwca 1998 r.). Do stowarzyszeń tworzonych przez powyżej wskazane jednostki samorządowe stosuje się postanowienia ustawy Prawo o stowarzyszeniach z 7 kwietnia 1989 r.
Stowarzyszenie podlegające rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym mogą założyć co najmniej 3 jednostki samorządowe. Takie stowarzyszenia może rozpocząć działalność i uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do Rejestru. Stowarzyszenia tworzy się w celu wspierania idei samorządu i obrony wspólnych interesów. Szczegółowe warunki organizacji, trybu działania i zadań stowarzyszenia określa jego statut. Jednostki samorządu terytorialnego przekazując realizację zadania stowarzyszeniu nie zostają pozbawione możliwości jego osobistej realizacji, a wówczas stowarzyszenie staje się koordynatorem takiego zadania. Stowarzyszenia nie muszą posiadać wieloletnich prognoz finansowych czy planów finansowych.
Stowarzyszenia jednostek samorządu mogą prowadzić działalności pożytku publicznego (na podstawie art. 3 ust 3 pkt 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą również prowadzić działalność gospodarczą. W takim jednak przypadku podlegają również dodatkowo wpisowi do rejestru przedsiębiorców prowadzonemu w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Podejmując się prowadzenia działalności gospodarczej należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących składu osobowego zarządu stowarzyszenia, wynikających z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności przez osoby pełniące funkcje publiczne. Zgodnie z art. 4 ust. 6 powołanej ustawy osoby, do których ma zastosowanie ustawa, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności – w zakresie wskazanej działalności mieści się funkcjonowanie stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą.