Aktualności
Sochaczew stawia na transport i komunikację
- Szczegóły
- Utworzono: 23 kwiecień 2013
W piątek, 19 kwietnia, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki jako lider partnerstwa samorządowego podpisał i przesłał do Warszawy wniosek o grant z Funduszy Norweskich.
Prawie 1,8 mln złotych dotacji chce pozyskać grupa samorządów ziemi sochaczewskiej na dokumentację przyszłych inwestycji, analizy i studia wykonalności pozwalające poważnie myśleć o skutecznym sięganiu po dotacje unijne z budżetu wspólnoty na lata 2014-2020.
Nowy budżet, nowe zasady
Jak wiadomo w 2014 roku zasady dzielenia unijnych dotacji zasadniczo się zmienią, a czasy przyznawania milionowych grantów pojedynczym gminom to już przeszłość. W nowej perspektywie Unia stawia na partnerstwa, grupy kilku czy nawet kilkunastu gmin, powiatów, na tzw. obszary funkcjonalne realizujące dla mieszkańców wspólne cele. Takim wspólnym celem może być np. budowa dróg poprawiających komunikację w regionie czy atrakcyjność inwestycyjną całego powiatu (powiatów).
„O zawiązaniu partnerstwa gmin, solidnym przygotowaniu się do pozyskiwania unijnych dotacji w latach 2014 -2020 rozmawiamy z wójtami i powiatem od kilku miesięcy. W ratuszu odbyło się dziewięć spotkań poświęconych temu tematowi. Zapraszaliśmy na nie ekspertów Związku Miast Polskich, doświadczonych samorządowców i doradców doskonale znających unijne realia. Na dwa lata przed wdrożeniem nowych zasad mamy pełną świadomość, że Unia będzie premiować współpracę jednostek samorządowych, a pieniądze trafią do Obszarów Funkcjonalnych, nie gmin" - mówi wiceburmistrz Marek Fergiński.
Wiadomo już, że do sochaczewskiego partnerstwa przystąpią: miasto Sochaczew (lider grupy), gminy Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Rybno, Sochaczew i Teresin, powiat sochaczewski, samorząd województwa mazowieckiego, Powiatowa Izba Gospodarcza oraz Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego w Warszawie.
Dokumentacja za 2 mln
Pierwszym poważnym sukcesem sochaczewskiego partnerstwa, które być może przekształci się formalnie w Sochaczewski Obszar Funkcjonalny, jest wniosek o grant z tzw. Funduszy Norweskich. Projekt zatytułowano Partnerstwo dla wspólnego rozwoju miasta i gmin powiatu sochaczewskiego.
„Nasz wniosek zakłada, że na szeroko rozumianą dokumentację przyszłych inwestycji wydamy 2,1 mln złotych, z czego grant stanowić ma 1,8 mln, a udział własny partnerów pokryć 15% ogólnych kosztów. Miasto, gminy i powiat wyłożą łącznie 317 tys. zł, z tym, że udział każdej jednostki samorządowej ma być ustalony wedle liczby mieszkańców. Najwięcej wyłoży miasto, pokryje niemal połowę wkładu własnego, małe gminy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych" - wyjaśnia Daniel Jarosz, który ze strony ratusza odpowiadał za wypełnienie i złożenie wniosku.
We wniosku o norweski grant szczegółowo opisano, na co mają zostać przeznaczone pieniądze z prawie dwumilionowej dotacji. Miasto, gminy i powiat zdecydowały się postawić na szeroko rozumiany transport i komunikację, dlatego chcą m.in. opracować Zintegrowaną Strategię Rozwoju Sochaczewskiego Obszaru Funkcjonalnego, przygotować sektorowe programy z zakresu transportu (jak i gdzie przebiega ruch na terenie powiatu, gdzie budować nowe odcinku dróg, które trasy poszerzyć), duży nacisk położyć także na Sektorowy Program Rozwoju Komunikacji Rowerowej na terenie Obszaru Funkcjonalnego.
„W powiecie mamy słaby system komunikacji, widzimy złą jakość infrastruktury transportowej, czyli dróg łączących miasto z gminami. Wiele już zrobiono, zaangażowanie wójtów w remonty ulic jest oczywiste, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia. Należy pamiętać, że dobra infrastruktura komunikacyjna to dynamiczny i zrównoważony rozwój gospodarczy całego powiatu" - mówi burmistrz Piotr Osiecki.
Efekt otrzymania norweskiego grantu
Pierwszy krok to rozpoznanie potrzeb i możliwości transportowych, w szczególności ocena infrastruktury drogowo-parkingowej.
„Mówimy nie tylko o mieście, ale też gminach. Eksperci doradzą nam też, w jakim kierunku rozwijać komunikację miejską, czy powinna obsługiwać kolejne gminy, gdzie warto skierować autobusy" - podkreśla Piotr Osiecki.
„Bardzo mnie cieszy, że z inicjatywy miasta udało się zintegrować lokalne samorządy, podjąć wyzwanie wspólnej realizacji niełatwych projektów. Jeśli chodzi o Fundusze Norweskie, to na razie mówimy o planach, strategiach, dokumentacji technicznej, ale wkrótce staniemy przed wyzwaniem wspólnej budowy dróg, ścieżek rowerowych, realizacji znacznie większych projektów. Cieszę się, że po raz pierwszy tak bliską współpracę podjęły z nami też dwa środowiska naukowe i biznesowe. To bardzo cenne doświadczenie i dobra prognoza na przyszłość. Jak widać, można usiąść przy jednym stole i spokojnie, rzeczowo rozmawiać na każdy, nawet trudny temat" - podkreśla Piotr Osiecki.
Projekt Budowanie kompetencji dla współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego (przewidujący przyznawanie grantów w wysokości 350-550 tys. euro na projekty techniczne, studia wykonalności, szkolenia itp.) realizowany jest przez Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, w ramach tzw. Programu Regionalnego Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego będącego jednym z priorytetów Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009 - 2014.
Źródło: e-sochaczew.pl