Aktualności
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
- Szczegóły
- Utworzono: 17 czerwiec 2013
12 czerwca 2013 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Zmiany dotyczą przede wszystkim umocowania prawnego procedury odwoławczej podczas ubiegania się o dofinansowanie unijne i związane są z dwoma orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Termin wejścia w życie nowych przepisów określono na 28 czerwca 2013 r.
Ustawa wdraża orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt SK 9/08) oraz z 30 października 2012 r. (sygn. akt SK 8/12), które zanegowały konstytucyjność niektórych przepisów ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Trybunał orzekł, że nie jest zgodne z Konstytucją regulowanie praw i obowiązków wnioskodawców w zakresie procedury odwoławczej na poziomie systemu realizacji programu operacyjnego, nie mającego charakteru aktu prawnego powszechnie obowiązującego.
W związku z tym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zostały podjęte prace nad przygotowaniem Komunikatu Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie listy programów operacyjnych na lata 2007-2013 i przysługujących w ich ramach środków odwoławczych oraz instytucji właściwych do ich rozpatrzenia, do wydania którego obliguje Ministra art. 2 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy nowelizującej. Załącznik do ww. Komunikatu określać będzie w sposób precyzyjny, jakie środki odwoławcze przysługują w ramach konkretnych programów operacyjnych, a także, jakie instytucje, realizujące programy, mają kompetencje do rozpatrywania tych środków.
Zgodnie z intencją przyświecającą pracom nad ww. nowelizacją, jej celem jest wdrożenie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, jednak z jednoczesnym utrzymaniem rozwiązań funkcjonujących już w ramach poszczególnych programów operacyjnych na lata 2007-2013, tak, aby nie zaburzać procesu sprawnego wdrażania tych programów u schyłku aktualnego okresu programowania. Komunikat potwierdzi aktualnie istniejący stan faktyczny, zarówno w zakresie liczby środków odwoławczych przysługujących w ramach poszczególnych programów operacyjnych, jak też co do instytucji właściwych do ich rozpatrzenia.
Źródło: MRR