ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Gminne spółki osobowe: spółka komandytowa

Do podjęcia uchwały w przedmiocie utworzenia przez gminę spółki komandytowej lub przystąpienia do takiej spółki kompetentna jest rada gminy (art. 18 ust 2 lit. 9 ustawy o samorządzie gminnym). Wykonawcą uchwały jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Gmina (miasto) w spółce komandytowej może występować jako komplementariusz (odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczeń) ale też jako komandytariusz (odpowiada do wysokości sumy komandytowej).

Powstanie spółki poprzedza zawarcie umowy w formie aktu notarialnego przez co najmniej dwa podmioty oraz wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (wniosek o wpis należy złożyć w terminie 7 dni od zawarcia umowy spółki). W nazwie spółki musi widnieć nazwisko lub nazwa chociaż jednego komplementariusza. W przypadku gdy komplementariuszem jest osoba prawna nazwa spółki musi zawierać pełną nazwę tej osoby prawnej. Umieszczenie w nazwie spółki nazwy komandytariusza powoduje, że odpowiada on za zobowiązania spółki jak komplementariusz czyli bez ograniczeń.

Komandytariusz ma ograniczony wpływ na prowadzenie spraw spółki. Co prawda odpowiada on za jej zobowiązania do wysokości sumy komandytowej czyli wysokości wniesionego kapitału jednak nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki, prawo reprezentacji spółki nabywa w wyniku udzielonego mu pełnomocnictwa, a decyzje w sprawach zwykłego zarządu zapadają bez jego udziału, chyba że umowa stanowi inaczej, również w umowie mogą oni zostać pozbawieni prawa wyrażania zgody na podejmowanie spraw przekraczających zwykły zarząd (121 KSH).Ponadto przystępując do spółki komandytowej jako komandytariusz należy wziąć pod uwagę odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przystąpienia (art. 114 KSH).

Gminę (miasto) w spółce reprezentuje wójt, lub upoważniony przez niego zastępca wójta albo osoba fizyczna delegowana przez gminę na podstawie upoważnienia do prowadzenia spraw spółki a także reprezentowania.

Umowa spółki komandytowej powinna zawierać co najmniej:

  1. firmę i siedzibę spółki,
  2. przedmiot działalności spółki,
  3. czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  4. oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
  5. oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).

Nie jest dopuszczalne aby jeden wspólnik był zarówno komandytariuszem jak i komplementariuszem.

Jeżeli wspólnicy nie określą w umowie zakresu czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczających zwykły zarząd, nie wskażą wspólników prowadzących sprawy spółki i reprezentujących ją a także nie uregulują kwestii podziału zysków i strat zastosowanie znajdują art. 117, 121 oraz 123 KSH.

Gmina (miasto) będąca w spółce komplementariuszem uczestniczy z mocy prawa w prowadzeniu wszystkich spraw spółki, a jeżeli jest jedynym komplementariuszem i w postanowieniach umowy wyłączy obowiązek zgody komandytariuszy na czynności przekraczające zwykły zarząd wówczas ma wyłączny wpływ na sprawy spółki.

Od zawarcia umowy spółki do czasu jej zarejestrowania, osoby które działały w imieniu spółki odpowiadają solidarnie majątkiem osobistym.

Przesłanki rozwiązania spółki komandytowej kształtują się identycznie jak w przypadku spółki jawnej, jedynie w przypadku śmierci wspólnika oznacza to w odniesieniu do spółki komandytowej śmierć komplementariusza, gdyż śmierć komandytariusza nie jest przesłanką rozwiązania umowy spółki (art. 124 KSH). Jednakże przesłanka ta jak również ogłoszenie upadłości nie dotyczy spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.

Decyzje dotyczące wystąpienia przez gminę (miasto) ze spółki komandytowej, wypowiedzenia umowy czy likwidacji spółki zapadają jak w spółce jawnej.

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Gminne spółki osobowe: spółka komandytowa

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ