Aktualności
Podział spółek komunalnych
- Szczegóły
- Utworzono: 13 wrzesień 2013
Podział spółek komunalnych może zostać dokonany jedynie w przypadku kapitałowych spółek komunalnych. W wyniku podziału powstają co najmniej dwie spółki kapitałowe.
Nie można jednak podzielić spółki akcyjnej jeżeli jej kapitał zakładowy nie został w całości pokryty, komunalnej spółki kapitałowej w likwidacji ani spółki w upadłości.
Podział może być dokonany:
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
- przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Spółka dzielona zostaje rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego z dniem jej wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego. Podział spółki następuje na podstawie planu podziału który powinien zostać zgłoszony do sądu rejestrowego.
Podział komunalnej spółki kapitałowej wymaga uchwały zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, którą to zarząd każdej ze spółek powinien zgłosić do KRS. Wykreślenie spółki dzielonej z rejestru następuje z urzędu niezwłocznie po zarejestrowaniu nowy spółek powstałych w wyniku podziału.