Aktualności
Łączenie się spółek komunalnych
- Szczegóły
- Utworzono: 21 wrzesień 2013
Komunalne spółki kapitałowe mogą się łączyć: między sobą, z gminnymi spółkami osobowymi a także z innymi spółkami.
Spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną nie może być w tym przypadku gminna spółka osobowa. Gminne spółki osobowe w wyniku łączenia się mogą stworzyć tylko komunalną spółkę kapitałową. W połączeniu nie może brać udziału komunalna spółka w likwidacji ani spółka w upadłości.
Połączenie spółek może być dokonane:
- przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
- przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego dla siedziby spółki przejmującej albo nowo zawiązanej.
Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenie we wszelkie obowiązki i prawa spółki przejmowanej albo spółek łączących się w nową spółkę.
Łączenie się komunalnych spółek kapitałowych wymaga sporządzenia planu połączenia uzgodnionego przez łączące się spółki. Plan ten powinien zostać zgłoszony do sądu rejestrowego łączących się spółek. Sporządzenie takiego planu w przypadku gminnych spółek komunalnych konieczne jest, gdy spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną jest spółka akcyjna lub gdy jedną z łączących się spółek jest spółka komandytowo-akcyjna.
Łączenie się spółek wymaga uchwały walnego zgromadzenia, zgromadzenia wspólników lub uchwały wszystkich wspólników (w zależności od typu spółek podlegających łączeniu).