Aktualności
Obowiązek uchwalania budżetu przez związek międzygminny
- Szczegóły
- Utworzono: 26 wrzesień 2013
Związki międzygminne obowiązane są uchwalać budżet; czynność ta podlega nadzorowi regionalnej izby obrachunkowej.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do gospodarki finansowej związku międzygminnego stosuje się odpowiednio przepisy o gospodarce finansowej gmin, z tym wyjątkiem że w przypadku związków plan finansowy uchwala zgromadzenie związku.
Związek międzygminny samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej. W konsekwencji związek międzygminny powinien uchwalić budżet, a nie plan rzeczowo-finansowy i plan własnych inwestycji (Wyrok NSA oz. w Krakowie z 29 grudnia 1995 r., SA/Kr 1362/95).
Projekt budżetu związku przedstawia zgromadzeniu związku zarząd tego związku najpóźniej do dnia 15 listopada poprzedniego roku budżetowego. Termin złożenia projektu budżetu przez zarząd jest terminem instrukcyjnym, co oznacza, że uchybienie temu terminowi nie stoi na przeszkodzie, by to nadal zarząd przedstawił projekt budżetu. Projekt budżetu powinien nawiązywać w swoim zakresie i w swej konstrukcji do wymagań, jakie ustawa stawia samemu budżetowi. Konieczne jest zatem objęcie tym projektem wszystkich zadań, które będą realizowane przez związek komunalny, co dotyczy w szczególności zadań obligatoryjnych. Poszczególne zadania muszą być ujęte w projekcie z takim samym stopniem szczegółowości, jaki jest przewidziany dla określonych zadań budżetu. Oznacza to, że dochody budżetu związku należy ująć w projekcie według ważniejszych źródeł i działów klasyfikacji, wydatki zaś w podziale na działy i rozdziały klasyfikacji, z wyodrębnieniem wydatków bieżących i majątkowych. Uchwała budżetowa związku komunalnego powinna być uchwalona przed rozpoczęciem roku budżetowego (art. 52 ust.3 w zw. z art. 73a ust. 2 u.s.g.), na jaki jest uchwalana. Zgromadzenie związku komunalnego najpóźniej do 31 marca roku budżetowego ma uchwalić budżet. Jeżeli tego nie uczyni, kompetencje te przechodzą na regionalną izbę obrachunkową właściwą dla siedziby związku. Uchwały zgromadzenia związku w sprawie budżetu podjęte po terminie 31 marca roku budżetowego są nieważne. (J. Kastelik, Gospodarka finansowa związku komunalnego, teza 2 i 7)
W budżecie związku międzygminnego wszystkie wydatki i dochody powinny być ujęte w kwotach realnych (Wyrok NSA oz. w Krakowie z 29 grudnia 1995 r., SA/Kr 1693/95)