ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Formy współpracy JST w Polsce. Wpis i odmowa wpisu do rejestru związków komunalnych

Wpis związku do rejestru stanowi czynności materialno-techniczną. Nie jest on decyzją administracyjną. Jednakże już odmowa wpisu przybiera postać decyzji administracyjnej.

Kompetencja ministra właściwego do spraw administracji publicznej jako organu rejestrowego sprowadza się do prowadzenia rejestru i dokonywania w nim odpowiednich wpisów.

W sytuacji wystąpienia braków formalnych wniosku o wpis związku do rejestru organ rejestrowy może odmówić dokonania wpisu jak to już zostało zauważone w drodze decyzji.

W sytuacji odmowy wpisu związku międzygminnego do odpowiedniego rejestru zastosowanie znajdzie ustawa Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie bowiem z art. 127 § 3 KPA od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez naczelny organ administracji publicznej nie służy odwołanie.

Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do ministra z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wymogi formalne stawiane takiemu wnioskowi odpowiadają wymogom stawianym dla odwołania od decyzji administracyjnej. Z wnioskiem takim wystąpić może jednostka samorządu terytorialnego uczestnicząca w związku. Stroną nie może być sam związek ponieważ na tym etapie nie posiada on osobowości prawnej (którą uzyskał by dopiero po wpisie, którego jednakże odmówiono i ogłoszeniu jego statutu w wojewódzki dzienniku urzędowym).

Rozstrzygnięcia organu rejestrowego podlegają na ogólnych zasadach kontroli sądu administracyjnego.

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Formy współpracy JST w Polsce. Wpis i odmowa wpisu do rejestru związków komunalnych

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ