Aktualności
Obszar funkcjonalny to nie lek na całe zło, ani sposób na pieniądze
- Szczegóły
- Utworzono: 09 październik 2013
Jesteśmy świadkami wysypu oddolnych inicjatyw "tworzenia", "powoływania do życia" różnych obszarów funkcjonalnych. Bo ktoś gdzieś usłyszał, że "teraz na to będą pieniądze". A tymczasem z obszarami funkcjonalnymi jest jak w tym dowcipie o rowerach, co to je niby mieli rozdawać na Placu Czerwonym w Moskwie. Po pierwsze, obszaru funkcjonalnego nie da się powołać, bo nie da się utworzyć czegoś co od dawna istnieje i nie jest samodzielnym bytem. Po drugie, z samego określenia obszaru nie przybędzie nikomu pieniędzy, ani obowiązku ich przyznania. Pamiętajmy o tym, bo wówczas mniej będzie rozczarowań.
"Kogo by tu przyłączyć, albo do kogo się podłączyć"
Przyjęty przez rząd polski nowy paradygmat polityki rozwoju, odpowiadający obecnym priorytetom europejskiej polityki spójności, przewiduje tzw. terytorializację polityk publicznych. Osobiście nie wierzę w wolę i determinację polityków oraz administracji rządowej przezwyciężenia "Polski resortowej", jednak przynajmniej teoretycznie nowe założenie mówi, że poszczególne sektorowe polityki mają być integrowane i kierowane wobec konkretnego terytorium. Zdefiniowanego nie administracyjnie, a funkcjonalnie.
Pojęcie obszaru funkcjonalnego to kategoria geograficzna. A jednocześnie podmiot analiz i badań społeczno-gospodarczych, dotyczących wzajemnych relacji, powiązań i zależności jednostek przestrzennych. Celowo nie używam jednoznacznych pojęć dwóch kategorii: gmin i powiatów oraz wsi i miast. Każda jednostka samorządu terytorialnego, każda wieś i miasto znajduje się w jakimiś obszarze funkcjonalnym. Należy zbadać tylko w jakim. Można określić jego zasięg i granice identyfikując cechy rozwoju społeczno-gospodarczego, wspólne dla okolicznych jednostek przestrzennych, oraz badając relacje pomiędzy nimi – ich skale oraz rodzaj i stopień nasilenia. Natomiast obszaru funkcjonalnego nie można założyć, jak tworzy się spółkę czy stowarzyszenie. Owszem, po zidentyfikowaniu relacji, powiązań poszczególnych jednostek oraz ich funkcji w systemie wzajemnych zależności - wyznaczając w ten sposób zasięg obszaru funkcjonalnego – można zawiązać partnerstwo jednostek wchodzących w jego skład, nadając mu wybraną przez partnerów formułę organizacyjną.
Ciąg dalszy w Dzienniku Warto Wiedzieć - TUTAJ.