Aktualności
Piastów w ZIT podstołecznych gmin
- Szczegóły
- Utworzono: 14 październik 2013
Władze Piastowa podpisały porozumienie z prezydent Warszawy dotyczące współpracy w ramach Zjednoczonych Inwestycji Terytorialnych. Tym samym Piastów dołączył do 32 innych podstołecznych gmin.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument finansowania oparty na ścisłej współpracy samorządów powiązanych w miejskie obszary funkcjonalne. Propozycję jego wdrożenia w Polsce złożyła Komisja Europejska. Dzięki temu Warszawa i okoliczne gminy będą mogły realizować wspólne przedsięwzięcia w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem współpracy władz stolicy z samorządami gmin ościennych jest chęć pozyskania funduszy unijnych przewidzianych dla Polski w perspektywie lat 2014-2020. W sierpniu przedstawiciele gmin położonych wokół Warszawy podpisali deklarację, w której zobowiązali się do opracowania wspólnej strategii i przygotowania pakietu inwestycji.
– To porozumienie zakłada, że miasto stołeczne i 33 gminy z wianuszka warszawskiego będą miały do dyspozycji dodatkowe pieniądze ze środków europejskich. Jest to kwota w wysokości 640 mln zł wydzielona przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych na inwestycje, które będą się odbywały na styku miasta stołecznego Warszawy i okolicznych gmin – mówił podczas sesji rady miejskiej w Piastowie burmistrz Marek Kubicki.
Na co mają być przeznaczone środki finansowe w ramach ZIT?
M.in. na rozwój zrównoważonego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny (np. wprowadzenie zintegrowanych kart miejskich, budowa parkingów i ścieżek rowerowych), rewitalizację zdegradowanych terenów i przywracanie im funkcji społeczno-gospodarczych (np. przebudowa lub adaptacja budynków w zaniedbanej dzielnicy oraz aktywizacja zamieszkujących ją osób), wspieranie efektywności energetycznej (kompleksowa modernizacja energetyczna w budynkach mieszkaniowych polegająca m.in. na ocieplaniu budynków, wymianie oświetlenia na energooszczędne, przebudowie systemów grzewczych), wzmacnianie rozwoju funkcji symbolicznych budujących międzynarodowy charakter i ponadregionalną rangę miejskiego obszaru funkcjonalnego (np. promocja produktu turystycznego, poprawa systemu informacji dla cudzoziemców, usprawnienia dla niepełnosprawnych, bezpłatny dostęp do internetu).
Źródło: wiadomosci.wpr24.pl