ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Formy współpracy JST w Polsce. Termin na wniesienie sprzeciwu od uchwały zgromadzenia związku

Członek zgromadzenia może wnieść pisemny sprzeciw w stosunku do uchwały zgromadzenia w ciągu 7 dni od dnia jej podjęcia (art. 72 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, art. 70 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym).

Do obliczenie 7-dniowego terminu nie będą miały zastosowania wprost przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego ani Kodeksu postępowania cywilnego (J. Glumińska [w]: Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, (pod red.) B. Dolnicki, Warszawa 2010, s. 827).

Ustawodawca określił, iż wskazany termin zaczyna biec od dnia podjęcia uchwały, a nie jak to czasami bywa od jej doręczenia.

W przepisach powołanych ustaw samorządowych nie wskazano jak obliczyć 7-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Z pomocą przychodzi judykatura, bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że „brak regulacji dotyczącej sposobu obliczenia terminu prawa materialnego powoduje konieczność sięgnięcia do wykładni systemowej, z której wynika, że do terminu nie zalicza się dnia w którym nastąpiło zdarzenie będące początkiem terminu" (Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2004 r., III SA 1957/02).

Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie wykonania uchwały (zaskarżona uchwała traci moc) i daje podstawę do ponownego rozpatrzenia sprawy przez zgromadzenie związku. Osobą uprawnioną do wniesienia sprzeciwu jest tylko członek zgromadzenia związku. Przejawem skuteczności podejmowania uchwal przez związek jest zakaz wniesienia sprzeciwu do uchwały podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, chociażby sprzeciw złożył inny członek zgromadzenia niż pierwotnie.

Ponadto ustawa o samorządzie gminnym wskazuje, że członkowie zgromadzenia związków międzygminnym obligatoryjnych pozbawieni zostali prawa kwestionowania uchwał zgromadzenia takiego związku (art. 72 ust. 4 u.s.g.).

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Formy współpracy JST w Polsce. Termin na wniesienie sprzeciwu od uchwały zgromadzenia związku

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ