Aktualności
Formy współpracy JST w Polsce. Osobowość prawna związku
Zgodnie z art. 37 § 1 k.c. jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną z chwilą jej wpisu do właściwego rejestru, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Przepisy ustaw samorządowych wprowadzają pewną modyfikację w odniesieniu do ogólnej zasady wyrażonej w prawie cywilnym. Bowiem związek jednostek samorządu terytorialnego uzyskuje osobowość prawną po zarejestrowaniu, z dniem ogłoszenia jego statutu (art. 68 ust 2 u.s.g. oraz art. 68 ust 2 u.s.p.).
Sam wpis do rejestru nie powoduje uzyskania przez związek osobowości prawnej. Konsekwencją uzyskania przez związek osobowości prawnej jest wykonywanie przez niego zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność (art. 65 ust. 1 u.s.g. oraz art. 66 ust. 1 u.s.p.). Formuła wskazująca na działanie związku na własną odpowiedzialność odnosi się zarówno do działania jak i zaniechania i nie może zostać przerzucona na gminy uczestniczące w związku ani na podmioty trzecie (R. Adamus, Związki międzygminne. Komentarz, Warszawa 2012, s. 32).
Ponadto związek jednostek samorządu terytorialnego posiada:
- zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych czyli może być podmiotem praw i obowiązków cywilnoprawnych, może też posiadać majątek a także może dokonywać czynności cywilnoprawnych (J. Frąckowiak, [w]: System prawa prywatnego t. I, Prawo cywilne – część ogólna, (pod red.) M. Safjan, Warszawa 2007, s. 1035),
- zdolność sądową i zdolność do czynności procesowych czyli może pozywać do sądu powszechnego i być pozywany w związku ze stosunkami prywatnoprawnymi, których jest stroną a także może podejmować czynności procesowe (Postanowienie SN z dnia 12 grudnia 1995 r., II CRN 184/95).