Aktualności
Formy współpracy JST w Polsce. Likwidacja związku komunalnego
- Szczegóły
- Utworzono: 06 listopad 2013
Uchwałę o likwidacji związku podejmuje jego zgromadzenie (Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2002 r., I SA/Po 1606/01). Uchwała ta stanowi jedynie początek procesu likwidacji związku komunalnego. W jej treści powinien znaleźć się termin określający moment rozpoczęcia likwidacji (np. termin wejścia w życie uchwały) oraz termin zakończenia likwidacji. Posługując się przepisami Kodeksu spółek handlowych likwidacji może dokonać likwidator który powoływany jest uchwałą organu stanowiącego związku. Może to być osoba fizyczna lub zarząd związku. Sposób powołania likwidatora powinien co do zasady określać statut. Ponadto statut powinien zawierać postanowienia dotyczące dysponowania majątkiem związku na wypadek jego likwidacji.
Jak wskazuje doktryna zasady dotyczące likwidacji majątku związku powinny uwzględniać następujące zasady:
- zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli
- rozdysponowanie majątkiem pozostałym po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, pomiędzy członków związku. (R. Adamus, Związki międzygminne. Komentarz, Warszawa 2012, s. 39 i 62).
Po zakończeniu procesu likwidacyjnego, likwidator zgłasza do organu rejestrowego wniosek o wykreślenie związku z prowadzonego rejestru. Likwidacja związku następuje więc z chwilą wykreślenia go z rejestru.