Aktualności
Wsparcie dla partnerstw samorządowych, cd.
- Szczegóły
- Utworzono: 18 listopad 2013
Pomoc doradcza dla partnerstw, upowszechnianie dobrych praktyk współpracy i sformułowanie postulatów zmian legislacyjnych, niezbędnych do poprawy warunków tworzenia i rozwijania współpracy samorządowej w obszarach funkcjonalnych. To zadania drugiego etapu projektu doradczego (tzw. predefiniowanego), realizowanego na zlecenie resortu rozwoju regionalnego przez Związek Miast Polskich wraz ze Związkiem Powiatów i Związkiem Gmin Wiejskich, finansowanego z funduszy EOG. Realizatorzy projektu przedstawili je na konferencji zorganizowanej w 12 listopada w Łodzi.
Zainteresowanie współpracą partnerską systematycznie rośnie. Z pewnością znaczącą motywacją ku temu są założenia realizacji polityki spójności, preferujące w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 projekty zintegrowane, składane przez grupy współpracujących samorządów, zgodne z lokalnymi strategiami rozwoju. Wyrazem tego były 84 wnioski złożone do Programu Regionalnego finansowanego z funduszy EOG oraz po ok. 90 wniosków złożonych na konkursy Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Doradztwo korporacji samorządowych dało efekt
W pierwszym wystąpieniu zastępca dyrektora Departamentu Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej w MRR Przemysław Derwich podsumował wyniki naboru projektów w konkursie w ramach Programu Regionalnego EOG. Z 15 projektów, które uzyskały grant, wszystkie to projekty partnerstw, które skorzystały z oferowanej pomocy doradczej ZMP, ZPP i ZGW. Łącznie w projekcie predefiniowanym uczestniczyło 61 partnerstw; trzynastu z nich udało się uzyskać granty z Programu Regionalnego EOG, natomiast piętnastu udało się uzyskać grant z podobnego tematycznie konkursu w ramach POPT, a kolejnych dwadzieścia jeden złożyło wnioski do drugiej edycji konkursu z tego programu. – Doradztwo w projekcie predefiniowanym spełniło więc swoje zadanie – podsumował dyrektor Derwich.
Dla zilustrowania skali zainteresowania współpracą partnerską wśród samorządów, dodajmy, że poza partnerstwami, które uczestniczyły w projekcie predefiniowanym są też dalsze. Kolejnych 19 uzyskało grant z pierwszego konkursu POPT, a kolejnych 60 złożyło wniosek do drugiej edycji konkursu z POPT. Zatem można podsumować, iż w roku 2013 ujawniło się 127 lokalnych i subregionalnych inicjatyw współdziałania, które obejmują ok. 1 tys. samorządów. Analiza geograficzna wskazuje, że największe zagęszczenie tych inicjatyw lokalizuje się na Górnym Śląsku, w dalszej kolejności w Wielkopolsce. W pozostałych regionach dało zauważyć się po kilka. Ani jedno natomiast w woj. świętokrzyskim.
Doradzamy nadal i formujemy wnioski zmian legislacyjnych
Tomasz Potkański, zastępca dyrektora biura ZMP i kierownik projektu predefiniowanego, przedstawił uczestnikom konferencji pakiet pomocy, z której będą mogli skorzystać w drugim etapie projektu. Obejmuje on: pomoc doradczą partnerstwom, które uzyskały granty z EOG, w rozwoju ich inicjatywy współpracy (zarówno indywidulną, jak i warsztatową dla małych grup); upowszechnianie doświadczeń dotyczących metod i narzędzi współpracy wśród pozostałych JST w kraju, w celu wzmacniania kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej; sformułowanie wniosków do zmian legislacyjnych, niezbędnych dla poprawy warunków tworzenia i rozwijania partnerstw w obszarach funkcjonalnych; wspieranie współpracy bilateralnej między polskimi i norweskimi samorządami.
Jak jest z tą współpracą?
Dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski przedstawił uczestnikom konferencji raport dotyczący obecnego stanu współpracy między samorządami w Polsce. Materiał opracowano na podstawie wielu źródeł. Zarówno analizy dostępnych rejestrów i zbiorów danych oraz przeglądu literatury, jak i na podstawie wyników ankiety skierowanej do samorządów oraz kilkunastu studiów przypadków. W raporcie sformułowany zastał także zarys koniecznych zmian w otoczeniu prawnym, by samorządy mogły chętniej podejmować współpracę i efektywnie budować partnerstwa. Precyzyjne postulaty legislacyjne zostaną sformułowane na dalszym etapie prac.
Norwegowie służą swoim przykładem
Uczestnicy konferencji zapoznani zostali także z praktyką współpracy samorządowej w Norwegii. Najpierw przedstawiono wyniki badań współpracy między norweskimi samorządami lokalnymi, a następnie przedstawiciel Greater Stavanger Area – partnerstwa obszaru funkcjonalnego miasta Stavanger, przekazał zebranym informacje na temat tworzenia się tego partnerstwa (podkreślając, iż był to długi proces), uwarunkowań rozwoju oraz sposobów wytyczania obszaru, a także niuansów współpracy gospodarczej partnerów.
Prezentacje przedstawione w czasie konferencji dostępne są TUTAJ.