ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Pomoc we wzmacnianiu istniejących i tworzeniu nowych lokalnych partnerstw

„Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego" to projekt predefiniowany, który realizuje Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.

Celem projektu doradczego jest pomoc we wzmocnieniu istniejących lub utworzeniu nowych lokalnych partnerstw i wsparciu ich w pracach nad wnioskami o dotację z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), na opracowanie strategii czy programów operacyjnych dla swoich obszarów funkcjonalnych, oraz dokumentacji projektowej.

Do 30 września trwał nabór projektów, które objęto wsparciem doradczym i eksperckim. Zgłoszono 61 projektów, 7 dotyczy związków międzygminnych, 12 – stowarzyszeń JST, a 42 to nieformalne porozumienia o współpracy.

- Do projektu zgłosiło się 61 partnerstw, w każdym działa średnio od 5 do 10 partnerów samorządowych. Z tego wynika, że aż 400-500 samorządów jest zainteresowanych realizacją tego programu – mówi dr Tomasz Potkański, Zastępca Dyrektora Biura ZMP - Ambicją Związku Miast Polskich i naszych partnerów w pozostałych związkach samorządowych, a także ministerstwa jest tak naprawdę promocja tego podejścia; mamy szeroko upowszechniać pożytki płynące ze współpracy, monitorować ten proces w celu sformułowania wniosków legislacyjnych. Do realizacji wniosków w nowej perspektywie finansowej UE będzie wprowadzony aspekt konieczności współpracy partnerskiej. Partnerstwa nie zawiązują się po to, żeby uzyskać dofinansowanie rzędu 500 tys. euro, ale po to, żeby wytrenować mechanizmy współpracy z sąsiadami.

Andrzej Porawski, Dyrektor Biura ZMP informuje, że po zakończeniu projektu predefiniowanego Związek Miast Polskich będzie monitorował zawiązane i działające partnerstwa. Dzięki temu chce przygotować rekomendacje o charakterze legislacyjnym.

Dzisiaj wiele przepisów w Polsce nie jest dostosowanych do zawierania i efektywnego realizowania partnerstw przez JST. Najprostszym przykładem są przepisy o związkach komunalnych, które oprócz tego, że są bardzo sztywne, to uniemożliwiają tworzenie związków gminno-powiatowych. Oprócz rekomendacji o charakterze legislacyjnym Związek sformułuje zalecenia organizacyjne.

- Chcemy mówić o modelach partnerstw, które w Polsce istnieją i są realizowane. Dziś już widać, że są one bardzo zróżnicowane, także w sensie organizacyjnym, i dlatego można sobie wyobrazić, że mogą one być realizowane w bardzo różny sposób. Dziś partnerstwa powstają w ramach istniejących przepisów, ale także w ramach nieformalnych układów. Chcemy, by poprzez ten projekt realizowany we współpracy z MRR działać na rzecz doprowadzenia do powstania korzystniejszego otoczenia prawnego do zawierania partnerstw przez samorządy – mówił Andrzej Porawski.

W partnerstwach , które zgłosiły się w lipcu trwają już intensywne prace, w większości odbyło się już kilka spotkań z ekspertami. W nowo zgłoszonych partnerstwach trwają pierwsze spotkania. Zarówno formy, w jakich funkcjonują partnerstwa (związki komunalne, stowarzyszenia, porozumienia), a także charakterystyka planowanych działań są bardzo różnorodne.

W najbliższych kilku miesiącach uczestników czeka przygotowanie wniosków do programu grantowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Na przełomie grudnia br. i stycznia 2013 roku MRR ogłosi nabór do konkursu grantowego. Od dnia ogłoszenia konkursu będą dwa miesiące na złożenie wniosku. Będzie to czas intensywnej pracy nad przygotowaniem aplikacji.

Aktualnie MRR pracuje nad uproszczeniem formularza wniosku aplikacyjnego do Programu Regionalnego wraz z częścią finansową oraz kluczowym załącznikiem, jakim jest analiza wykonalności. Analiza wykonalności może być swego rodzaju mapą drogową dla całego projektu.

Tomasz Potkański podkreśla, że bardzo ważnym elementem przy ocenie wniosków, będzie identyfikacja problemów z którymi borykają się partnerze na swoim obszarze funkcjonalnym. Istotny będzie również kontekst zewnętrzny, czyli zgodność z 8 priorytetami MRR i 11 priorytetami polityki spójności UE na lata 2014-2020.

Co miesiąc odbywają się konferencje informujące o stanie realizacji projektu. Jest to znakomita okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń między uczestnikami, a także do rozwiania wątpliwości związanych z przygotowaniem projektów partnerskich. Na październikowym spotkaniu kwestią najczęściej poruszaną było umowa partnerska i konieczność jej zawarcie przed złożeniem wniosku do MRR. Tomasz Potkański wyjaśnił, że ministerstwo dopuszcza sytuacje, w której, w momencie składania wniosku partnerstwo nie będzie miało zawartej umowy, jednakże będzie ona wymagana w momencie podpisywania umowy o dofinansowanie. Poinformował także, że MRR zaleca, by do wniosku aplikacyjnego załączyć projekt przyszłej umowy partnerskiej.

- Ważne jest, by w zgłaszanych wnioskach było widać zintegrowane podejście – mówi Andrzej Porawski - Integracja terytorialna jest zapewniona poprzez to, że do programu mogą zgłaszać się jedynie partnerstwa. Ważna jest też jednak integracja problemowa.

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Pomoc we wzmacnianiu istniejących i tworzeniu nowych lokalnych partnerstw

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ