Aktualności
Porozumienie o charakterze cywilnoprawnym. Umowy z zakresu pieczy zastępczej
- Szczegóły
- Utworzono: 05 marzec 2014
W art. 191 ust 5 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawodawca daje powiatom na terenie których funkcjonują mogące przyjąć dziecko rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawcze, możliwość zawarcia porozumienia z:
a. powiatem będącym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej albo
b. powiatem miejsca jego ostatniego zameldowania na pobyt stały albo
c. powiatem miejsca siedziby sądu, który orzekł o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej lub
d. w przypadku powrotu dziecka do rodziny i ponownego umieszczenia go w pieczy zastępczej z powiatem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed ponownym umieszczeniem go w pieczy zastępczej,
Jest to porozumienie w sprawie przyjęcia dziecka oraz warunków jego pobytu i wysokości wydatków na wychowanie, opiekę, utrzymanie.
Kolejny ustęp tego artykułu daje samorządom wojewódzkim możliwość zawierania porozumienia z jednym z wymienionych powyżej powiatów w zakresie ograniczonym, a mianowicie w sprawie przyjęcia dziecka oraz warunków jego pobytu i wysokości wydatków na jego utrzymanie.
Art. 54 ust 3b ustawy stanowi natomiast, że możliwe jest porozumienia starosty powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej niezawodowej ze starostą innego powiatu(art. 54 ust 3). Porozumienie to jest konieczne w sytuacji gdy starosta innego powiatu niż starosta powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej niezawodowej pragnie zawrzeć z tą rodziną zastępczą umowę o pełnieniu przez nią funkcji rodziny zastępczej zawodowej (art. 54 ust 1, 2).