ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Ignacego Jana Paderewskiego pomysł na rozwój obszaru funkcjonalnego…

Już ponad 100 lat temu wielki polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk – Ignacy Jan Paderewski docenił walory lecznicze siarczkowych i solankowych wód mineralnych występujących na Pogórzu Ciężkowickim i nosił się z planami budowy na tym terenie obiektów sanatoryjnych. Potem pomysł wracał jeszcze kilka razy, by za każdym razem ostatecznie upaść. I tylko okoliczni mieszkańcy Rakutowej, Policht, Słonego i kilku innych miejsc wykorzystywali samowypływy wody mineralnej do leczniczych kąpieli, a o ich nadzwyczajnych właściwościach opowiadają do dzisiaj nie tylko chętnie, ale też z wielkim przekonaniem o ich zbawiennym wpływie na zdrowie, tak swoje, jak i swoich sąsiadów czy letników niegdyś chętnie odwiedzających te miejsca.

 

 

W roku 2013 pomysł odżył na nowo, a dziś zaczyna przybierać coraz bardziej realne kształty. Już nie tylko Ciężkowice myślą o rozpoczęciu starań o uzyskanie statusu uzdrowiska, ale zjednoczyły wokół tego pomysłu kilka okolicznych gmin, które wokół wód mineralnych chcą budować wspólny projekt turystyczno-uzdrowiskowy. Co więcej – okazało się że jeden wspólny pomysł na rozwój pociąga za sobą dyskusję o współpracy w wielu innych obszarach, a także gromadzi wokół niego coraz to nowych parterów.

Przy jednym stole spotkali się samorządowcy Ciężkowic, Gromnika, Rzepiennika Strzyżewskiego i Zakliczyna. Bardzo szybko dołączyła do nich dyrekcja Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego ze swoim komplementarnym projektem, a kolejna gmina szuka możliwości wpisania się w działania pierwszej czwórki. Okazało się, że z rozmowy o wodzie mineralnej bardzo szybko zrodziła się wspólnota interesów związana z wykorzystaniem terenów przy linii kolejowej Tarnów – Leluchów, wspólnymi działaniami w zakresie ochrony środowiska (szczególnie łączącej wszystkie gminy rzeki) czy odnawialnych źródeł energii.

Bardzo szybko też okazało się, że współpraca taka procentuje w sposób wymierny – projekt Źródlany Szlak Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego już zyskał uznanie Zarządu Województwa Małopolskiego i został wpisany na Indykatywny Wykaz Indywidualnych Projektów Kluczowych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 i istnieją duże szanse, że po zakończeniu konsultacji społecznych, uzyska wsparcie finansowe na przygotowanie inwestycji strategicznej na obecny (tj. 2014 – 2020) okres programowania.

Istotą projektu jest wykorzystanie potencjału Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego dla stworzenia innowacyjnego produktu turystyczno-zdrowotnego, który pozwoli na zdynamizowanie rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru. Projekt zakłada wytyczenie „szlaku” o długości 85,6 km przebiegającego przez gminy zaangażowane w projekt, w przebiegu którego znajdą się liczne, ogólnodostępne atrakcje podporządkowane idei wodolecznictwa zgodnie z metodą opracowana blisko 150 lat temu przez austriackiego księdza Sebastiana Kneippa.

Projekt zakłada zbudowanie innowacyjnego produktu turystyczno-rekreacyjnego w oparciu o wykorzystywane przez lata - przez lokalną społeczność - samowypływy wód mineralnych. Całość zostanie osadzona w niepowtarzalnym klimacie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego z jego wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.

Projekt w swoim założeniu obejmuje realizację publicznie dostępnej infrastruktury służącej poprawie zdrowia i kondycji, ukazaniu wyjątkowych walorów krajobrazowo-przyrodniczych obszaru oraz szeroko pojętej edukacji ekologicznej, która to infrastruktura docelowo służyć będzie rozwojowi funkcji gospodarczych regionu związanych z wykorzystaniem wód mineralnych w tworzeniu atrakcyjnego programu regeneracyjno-leczniczego opartego na dobroczynnym działaniu wody.

I tak oto po ponad 100 latach historia zatoczyła koło i na naszych oczach spełnia się śmiały – jak na ówczesne lata – plan premiera i ministra spraw zagranicznych Ignacego Jana Paderewskiego.

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Ignacego Jana Paderewskiego pomysł na rozwój obszaru funkcjonalnego…

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ