ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Wybrano projekty do trójmiejskiego ZIT

Metropolitalny system tras rowerowych oraz węzły umożliwiające przesiadkę z samochodu do pociągu, autobusu lub na rower, to niektóre z piętnastu projektów, które znalazły się na liście przedsięwzięć jednogłośnie zaakceptowanych przez Radę Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Gdańskiego Obszaru Metrpolitalnego.

Powołany w lutym Związek ZIT dysponuje sumą 1 mld zł na inwestycje, które chce przeprowadzić w latach 2014-2020. Jednak liczba i wartość projektów zgłoszonych przez strony i obserwatorów Związku znacznie przekracza kwotę dofinasowania. Dlatego Związek ZIT musiał podjąć decyzję, które z ponad 70 pomysłów uznaje za najważniejsze dla rozwoju metropolii.

Lista zadań do realizacji, którą 16 kwietnia przyjęła Rada Związku ZIT obejmuje m.in.:

  •     Wdrożenie systemu zintegrowanego zarządzania transportem publicznym (autobusowym i kolejowym) z uwzględnieniem miast powiatowych jako lokalnych węzłów transportu publicznego, zmierzające do wprowadzenia wspólnego biletu
  •     Metropolitalny System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej (stworzenie 36 lokalnych centrów usług w zakresie integracji społecznej i zawodowej)
  •     Węzły integracyjne oraz STeR - System Tras Rowerowych dla Metropolii (spójna sieć węzłów integrujących systemy transportowe w kluczowych dla regionu miejscach oraz budowa tras rowerowych, parkingów rowerowych, tworzenie oznakowań dla poprawy orientacji przestrzennej, udogodnienia dla ruchu rowerowego i jego integracja z transportem zbiorowym)
  •     Budowę Centrum Geriatrii, Programów Zintegrowanej Opieki i Telemedycyny (powstanie referencyjnego klinicznego ośrodka geriatrycznego, posiadającego bazę stacjonarną na ok. 20-40 łóżek i ambulatoryjną oraz wysokospecjalistycznego ośrodka geriatrycznego o profilu rehabilitacyjno–reumatologicznym, posiadającego bazę stacjonarną liczącą 40 łóżek, oddział dzienny i bazę ambulatoryjną)
  •     Zwiększenie potencjału zdrowotnego osób w wieku produkcyjnym (kampanie społeczno-edukacyjne, profilaktyczne świadczenia zdrowotne, kształtowanie polityki zdrowotnej)
  •     Kompleksową modernizację energetyczną budynków mieszkalnych komunalnych, spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych Obszaru Metropolitalnego

Prace nad ustaleniem tej listy trwały od początku roku. Najpierw samorządowcy opracowali kryteria oceny projektów. Stało się to podczas serii warsztatów, w których wzięło udział ponad 200 osób. - Ranking projektów przygotowany przez ekspertów miał charakter pomocniczy – tłumaczy Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska – Bo trzeba brać pod uwagę nie tylko ocenę procentową projektów, ale i realia finansowe. Choćby to, czy te najwyżej punktowane przedsięwzięcia nie „zjadają” wszystkich pieniędzy na ZIT. - Przyjęte 16 kwietnia stanowisko Rady Związku ZIT to podstawa do rozmów z Marszałkiem Województwa, który jest bezpośrednim dysponentem pieniędzy przeznaczonych na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – dodaje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Lista przedsięwzięć do realizacji w formule ZIT zostanie ostatecznie ustalona w drodze negocjacji z Urzędem Marszałkowskim, a następnie Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Samorząd Województwa Pomorskiego ma się wypowiedzieć na temat propozycji projektów zgłoszonych przez Związek ZIT w maju. - Po tych uzgodnieniach będziemy mogli skierować wybrane projekty do szczegółowego opracowania pod względem dokumentacji, studiów wykonalności, analiz budżetowych – tłumaczy Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. Związek ZIT ma działać co najmniej do 2020 r. i w razie potrzeby, wynikającej np. ze zmiany liczby partnerów albo ze względu na nieopłacalność przedsięwzięcia, będzie dokonywał korekt i przesunięć na liście swoich inwestycji.

Źródło: metropoliagdansk.pl

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Wybrano projekty do trójmiejskiego ZIT

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ