Aktualności
W sprawie przyszłości Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego
- Szczegóły
- Utworzono: 09 maj 2014
7 maja br. w Sali Sesyjnej gnieźnieńskiego Ratusza spotkali się przedstawiciele władz samorządowych siedmiu gmin Powiatu Gnieźnieńskiego wraz z przedstawicielami Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w sprawie przyszłości Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Inicjatorem spotkania, był prezydent Gniezna.
Obszary Strategicznej Interwencji (w skrócie OSI) są elementem nowej wizji wykorzystania przyznanych Polsce środków pomocowych funduszy europejskich, w ramach kolejnej edycji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zintegrowane podejście terytorialne opiera się na kierowaniu pomocy finansowej do wyznaczonych wcześniej ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych służącej współfinansowaniu projektów wspierających rozwój społeczno-ekonomiczny tych obszarów.
W obrębie tzw. Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego znalazły się gminy:
- Czerniejewo,
- Gniezno,
- Kłecko,
- Łubowo,
- Niechanowo,
- Witkowo,
- miasto Gniezno (Lider Obszaru).
Informację na temat terytorializacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 przedstawił Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Grzegorz Potrzebowski, który wyjaśnił zasady wyznaczenia granic poszczególnych OSI w regionie, jak również proponowane zakresy interwencji OSI. Wbrew wcześniejszym obawom samorządów gmin nie ujętych w OSI (tj. Trzemeszna, Kiszkowa i Mieleszyna), będą one miały większe preferencje w zakresie pozyskania środków w procedurach konkursowych w ramach WRPO 2014 + od pozostałych obszarów metropolitarnych i subregionalnych.
Tymczasem przed włodarzami jednostek samorządu ujętych w OSI stoi nie lada wyzwanie. Konieczne jest osiągnięcie kompromisu w zakresie podziału około 100 mln złotych na projekty, które w znaczący sposób mogą poprawić sytuację społeczno – gospodarczą obszaru subregionalnego skupionego wokół Gniezna. Biorąc pod uwagę skalę potrzeb, ilość i zakres propozycji projektów wstępnie złożonych do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego kwota do podziału nie jest niestety zbyt duża. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy samorządy ujęte w OSI muszą sformalizować swoją współpracę, opracować diagnozę obszaru subregionalnego ze wskazaniem najważniejszych problemów i potrzeb gnieźnieńskiego obszaru. Diagnoza ma być punktem wyjścia do podjęcia negocjacji z Zarządem Województwa Wielkopolskiego co do zakresu interwencji w ramach OSI.
Podsumowując, samorządowcy z gnieźnieńskiego OSI muszą sami przygotować wspólnie ustaloną listę projektów, a dodatkowo przekonać Marszałka, że te konkretne projekty przyniosą wymierne efekty dla subregionu gnieźnieńskiego, co potwierdzą wskaźniki realizacji poszczególnych projektów. Efektem tych negocjacji ma być podpisanie na początku roku 2015 kontraktu z Zarządem Województwa Wielkopolskiego. Aby został osiągnięty kompromis, wspólną propozycję projektów musi poprzeć co najmniej połowa gmin należących do OSI.
Pula środków w ramach Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego to tylko jeden z instrumentów pozyskania środków unijnych w ramach perspektywy unijnej 2014-2020. Każda gmina, każdy beneficjent będzie mógł ubiegać się również o środki w ramach konkursów, w podobny sposób jak odbywało się to w ramach WRPO 2007 – 2013. Ponadto będą uruchomione instrumenty ogólnopolskie, w ramach których będzie można ubiegać się o dofinansowanie większych projektów.
Źródło: gniezno.eu