Aktualności
Wielkie pieniądze na rozwój MOF Malborka
- Szczegóły
- Utworzono: 17 lipiec 2014
16 lipca br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku burmistrz Andrzej Rychłowski oraz marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski parafowali Zintegrowane Porozumienie Terytorialne (ZPT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Malborka.
Porozumienia podpisali również przedstawiciele sześciu innych obszarów funkcjonalnych województwa, tj. MOF Słupska, Kwidzyna, Chojnic-Człuchowa, Starogardu Gdańskiego, Lęborka i Bytowa.
W ramach Porozumień na inwestycje i rozwój w latach 2014-2020 we wszystkich siedmiu miejskich obszarach funkcjonalnych przewidziano ok. 770 mln zł.
Podpisanie Porozumienia dla MOF Malborka jest efektem wspólnych prac Samorządu Województwa Pomorskiego i Reprezentacji Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malborka tj.: Miasta Malbork, Gminy Nowy Staw, Miasta i Gminy Sztum, Gminy Stare Pole, Gminy Malbork, Powiatu Malborskiego, Powiatu Sztumskiego oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.
Proces negocjacyjny trwał ponad rok. W tym czasie zidentyfikowano i uzgodniono do realizacji pakiet przedsięwzięć priorytetowych najważniejszych dla rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malborka. Kluczowe przedsięwzięcia zaakceptowane zostały przez wszystkich zaangażowanych partnerów – zarówno samorządy, jak i sektor gospodarczy oraz pozarządowy.
W ramach Porozumienia MOF Malborka do dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 znalazły się następujące zadania:
- Mobilny i aktywny kapitał ludzki w powiatach malborskim i sztumskim.
- Zapewnienie wysokiego poziomu usług zdrowotnych poprzez rozwój i dostosowanie do obowiązujących standardów bazy szpitalnej Obszaru Funkcjonalnego Malborka.
- e - Zdrowie w Obszarze Funkcjonalnym Malborka.
- Poprawa dostępności do przystanków transportu zbiorowego poprzez rozbudowę bazy infrastrukturalnej transportu rowerowego stanowiącego dojazd do węzłów i przystanków integracyjnych.
- Poprawa efektywności systemów zaopatrzenia w ciepło w Malborskim Obszarze Funkcjonalnym wraz z rozwojem sieci ciepłowniczych.
- Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej na terenie Powiśla i Żuław (wraz z działaniami informacyjno-edukacyjnymi).
- Budowa kolektora deszczowego z systemem podczyszczającym i retencjonującym wody opadowe.
Ponadto partnerzy Malborskiego MOF uzgodnili, iż Samorząd Województwa Pomorskiego popiera i rekomenduje do wsparcia z unijnych krajowych źródeł finansowania, w ramach Kontraktu Terytorialnego z rządem RP, zadanie polegające na: Stworzeniu sieciowej, całorocznej oferty turystycznej i kulturalnej w oparciu o Zamek w Malborku i Letnią Rezydencję Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego w Sztumie.
Malborki Obszar Funkcjonalny Malborka będzie uczestniczyć również w ośmiu przedsięwzięciach strategicznych Samorządu Województwa Pomorskiego z zakresu między innymi: rozwoju przedsiębiorczości, rozwoju turystyki wodnej, rozwoju tras rowerowych, rozwoju sieci szkół ponadgimnazjalnych, wspierania i wypracowania standardów pracy szkoły pracy i programów edukacyjnych z uczniami zdolnymi i niepełnosprawnymi.
Umowy w sprawie realizacji projektów mogą być podpisane jesienią br. a ich realizacja może się rozpocząć najwcześniej pod koniec 2015 roku.
Źródło: 82-200.pl