Aktualności
Miasto i gmina Biała Podlaska będą mieć wspólną strategię rozwoju
- Szczegóły
- Utworzono: 11 sierpień 2014
W czwartek - 7 sierpnia w Urzędzie Miasta Biała Podlaska Prezydent Miasta Andrzej Czapski i Wójt Gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk popisali umowę w sprawie wspólnego przygotowania Zintegrowanej Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska.
Dokument strategii zostanie opracowany na lata 2014-2020 (z perspektywą do roku 2030) i zastąpi obecnie obowiązujące strategie miasta Biała Podlaska i gminy wiejskiej Biała Podlaska, których okres realizacji kończy się w roku 2015.
Strategia będzie dokumentem ramowym wyznaczającym w sposób zintegrowany główne kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska w wymiarze przestrzennym, gospodarczym i społecznym.
Szczególnych korzyści wynikających z opracowania i wdrażania wspólnej strategii Miasta i Gminy Biała Podlaska można oczekiwać w takich obszarach współdziałania jak:
- transport i mobilność mieszkańców, m. in. poprzez wspólne zaplanowanie i realizację infrastruktury transportowej (drogi i węzły komunikacyjne, ścieżki, rowerowe, transport publiczny itp.)
- niskoemisyjność i efektywność energetyczna, m.in. poprzez opracowanie i realizację wspólnych projektów z zakresu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, oświetlenia ulicznego, energetyki odnawialnej, poprawy dostępności do sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia itp.
- gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami, m.in. poprzez zintegrowany system sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, skoordynowany system zbierania i utylizacji odpadów komunalnych itp.
- polityki mieszkaniowej, m.in. poprzez właściwe planowanie i zarządzanie terenami na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, współpracę z deweloperami i spółdzielniami mieszkaniowymi itp.
- rozwoju gospodarczego i przyciągania inwestorów zewnętrznych, m.in. poprzez ulgi podatkowe, tworzenie i udostępnianie terenów inwestycyjnych, wspólną promocję w kraju i za granicą.
Korzyści można również oczekiwać w obszarze wspólnego wykorzystywania i zarządzania infrastrukturą społeczną. Szczególnie będzie to ważne w odniesieniu do infrastruktury edukacyjnej (przedszkolnej, podstawowej i gimnazjalnej) oraz infrastruktury pomocy społecznej. W przypadku edukacji będzie to możliwe m.in. poprzez racjonalne wykorzystanie infrastruktury na styku działania gminy miejskiej i wiejskiej, a także kreowanie właściwych zachowań rodziców. Natomiast w przypadku pomocy społecznej będzie to możliwe m.in. poprzez tworzenie wspólnej obsługi administracyjnej (finansowej i organizacyjnej), np. w formie wspólnych centrów usług pomocy społecznej, co może zmniejszyć koszty działalności oraz podnieść jakość wykonywanych usług.
Źródło: bialapodlaska.pl