Aktualności
Kontrakt Terytorialny Województwa Kujawsko-Pomorskiego już wkrótce
- Szczegóły
- Utworzono: 19 wrzesień 2014
Obiecująco zakończyła się pierwsza tura oficjalnych negocjacji Kontraktu Terytorialnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: strona rządowa zaakceptowała trzy czwarte proponowanych projektów. Na liście znajdzie się najprawdopodobniej 100 przedsięwzięć o łącznej wartości 20-25 miliardów złotych. Finalne ustalenia w ciągu najbliższych tygodni.
Spotkanie negocjacyjne, podczas którego stronę rządową reprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, odbyło się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.
- Wyniki są bardzo obiecujące. Po długiej i merytorycznej dyskusji strona rządowa pozytywnie odniosła się do niemal trzech czwartych proponowanych przez nas przedsięwzięć. Wszystkie uznano za gotowe do realizacji, również te, które znalazły się na liście jako rezerwowe (warunkowe). Oznacza to, że ich ostatecznie zakwalifikowanie do finansowania i realizacji zależy od zaawansowania przygotowań oraz ustaleń z Komisją Europejską kwestii szczegółowych dla poszczególnych programów operacyjnych. Warto podkreślić, że ostateczne powodzenie zapisanych w kontrakcie przedsięwzięć zależeć będzie od stopnia determinacji potencjalnych beneficjentów, którzy muszą jak najszybciej rozpocząć proces przygotowywania dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Najlepiej być już dziś gotowym do wdrażania poszczególnych projektów. Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentami Bydgoszczy i Torunia, gdyż również od ich zaangażowania zależy sukces – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który przewodniczył naszemu zespołowi negocjacyjnemu.
Z ustaleń z MIiR wynika, że w Kujawsko-Pomorskim Kontrakcie Terytorialnym znajdą się między innymi budowa i modernizacja przebiegających przez Kujawsko-Pomorskie odcinków dróg ekspresowych s-5 i s-10 oraz drogi krajowej nr 15; poszerzony o inwestycje w Grudziądzu i Inowrocławiu drugi etap BiT City z systemem jednego zintegrowanego biletu na środki komunikacji publicznej w całym województwie; rozbudowa Filharmonii Pomorskiej; wskazane przez samorządy Bydgoszczy i Torunia przedsięwzięcia związane z modernizacją wewnętrznych miejskich sieci drogowych; nowe obiekty dla bydgoskiej Akademii Muzycznej i zespołów zajmujących się konserwacją zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; związane z UMK Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych oraz Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności EnFoodLife, w którego utworzenie zaangażowały się trzy kujawsko-pomorskie uczelnie. Samorządowcy z kujaw i pomorza usilnie zabiegają także o wsparcie z centralnych funduszy realizacji medycznego pakietu stulecia, w tym przygotowywanej obecnie rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
Sto zapisanych w KT WK-P projektów to te najważniejsze z najważniejszych dla regionu (mniejszych lub mających tylko lokalne znaczenie się w takich dokumentach nie zapisuje), przy tym kluczowe, a więc takie które będą musiały być zrealizowane. Podczas konferencji prasowej 15 września marszałek Piotr Całbecki, któremu towarzyszyli dyrektor Rafał Pietrucień i wicedyrektor Małgorzata Wiśniewska z Departamentu Rozwoju Regionalnego, podkreślał, że pakiet ten stanowi zobowiązanie nie tylko dla rządu, ale też dla samorządu województwa i samorządów lokalnych oraz innych kujawsko-pomorskich instytucji.
Źródło: UMWKP