Aktualności
Porozumienie w sprawie współfinansowania funkcjonowania urzędu pracy
- Szczegóły
- Utworzono: 13 marzec 2015
Wyłączna kompetencja organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego nie dotyczy tylko inicjatywy w sprawie zmian uchwały budżetowej, lecz także inicjatywy w sprawie sporządzenia projektu uchwały budżetowej
Rada Miejska w 2014 r. podjęła uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy gminą, miastem na prawach powiatu a powiatem w sprawie wysokości, terminu i zasad przekazywania dotacji celowej na współfinansowanie kosztów funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w 2015 r.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, badając przedmiotową uchwałę, stwierdził, że:
W podstawie prawnej badanej uchwały wskazano art. 12 pkt 8a w zw. z art. 5 u.s.p. i art. 9a ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Powołane w podstawie prawnej badanej uchwały przepisy art. 12 pkt 8a w zw. z art. 5 u.s.p. upoważniają organ stanowiący do podejmowania uchwał w sprawie porozumień dotyczących powierzenia prowadzenia zadań publicznych z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego, które powiat może zawierać.
Artykuł 9a u.p.z. stanowi m.in., że powiatowy urząd pracy realizujący zadania, a obejmujący obszarem swojego działania kilka powiatów, jest współfinansowany z budżetów tych powiatów. Powiat, którego jednostką organizacyjną jest powiatowy urząd pracy (powiat prowadzący), otrzymuje dotacje celowe na wydatki bieżące z budżetów innych powiatów, których zadania realizuje (powiat dotujący).
Powiaty dotujące oraz powiaty prowadzące zawierają dwustronne porozumienia określające wysokość, terminy i zasady przekazywania dotacji celowej na współfinansowanie kosztów funkcjonowania powiatowego urzędu pracy na realizację przez powiat prowadzący projektów współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Pracy dotyczącego powiatu dotującego. W przypadku nie zawarcia porozumienia wysokość roszczenia przysługującego powiatowi prowadzącemu jest ustalana jako udział w całości poniesionych kosztów, w tym inwestycji i zakupów inwestycyjnych według stanu na koniec roku poprzedzającego rok budżetowy.
W myśl art. 126 ustawy o finansach publicznych dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczenia środki z budżetu jednostek samorządu terytorialnego przeznaczone na podstawie ustawy o finansach publicznych, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.
Stosownie do art. 211 u.f.p. budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki. Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany na rok budżetowy a rokiem budżetowym jest rok kalendarzowy. Zgodnie z art. 233 u.f.p. inicjatywa w sprawie sporządzenia projektu uchwały: budżetowej, o zmianie uchwały budżetowej - przysługuje wyłącznie zarządowi jednostki samorządu terytorialnego.
Wyłączna kompetencja organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego nie dotyczy tylko inicjatywy w sprawie zmian uchwały budżetowej, lecz także inicjatywy w sprawie sporządzenia projektu uchwały budżetowej (por. J. Miłaszewski, A. Skibiński, Glosa do wyroku NSA z dnia 29 września 2011 r. II GSK 984/10, "Finanse Komunalne" 2012/9).
Rada miejska w § 1 przedmiotowej uchwały postanowiła o zawarciu porozumienia pomiędzy gminą, miastem na prawach powiatu a powiatem w sprawie wysokości, terminu i zasad przekazywania dotacji celowej na współfinansowanie kosztów funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w 2015 r.
Zdaniem Kolegium Izby zawarcie porozumienia przez Radę miejską na 2015 r. może wystąpić dopiero wtedy, gdy wydatki w formie dotacji celowej zostaną zaplanowane w uchwalonym na 2015 r. budżecie przez Radę miejską.
Źródło: Uchwała RIO w Olsztynie z dnia 4 listopada 2014 r.