Aktualności
Realizacja zadania możliwa tylko w jednej formie współpracy JST
- Szczegóły
- Utworzono: 30 marzec 2015
Współdziałanie gmin w formie związku międzygminnego eliminuje możliwość współdziałania w realizacji tego samego zadania w formie porozumienia komunalnego.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku międzygminnym, związane z wykonywaniem zadań przekazanych związkowi, przechodzą na związek z dniem ogłoszenia statutu związku. Z przepisu tego wynika, iż z chwilą ogłoszenia statutu związku w dzienniku urzędowym województwa zadania publiczne gmin stają się zadaniami związku międzygminnego. Gmina przekazując zadanie związkowi nie może wykonywać tego zadania w takim zakresie, w jakim realizuje je związek. Przedmiotowe zadania ponownie wracają w gestię gmin dopiero z chwilą wystąpienia ze związku międzygminnego lub jego wyrejestrowania. Do tego czasu gminy nie mają zatem podstaw aby raz przekazanymi zadaniami ponownie dysponować, przekazując je np. kolejnemu związkowi międzygminnemu.
Powyższe stanowisko znajduje poparcie w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. W wyroku z dnia 26 lipca 2006 r. (sygn. akt II SA/Go 247/2006), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził, iż: "związek międzygminny staje się podmiotem uprawnionym i zobowiązanym do realizacji przekazanych mu zadań, a równocześnie gmina traci uprawnienie do wykonywania zadań publicznych w takim zakresie, w jakim wykonuje je związek".
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż gminy będące członkami związku międzygminnego przekazują zadania na rzecz związku. Współdziałanie gmin w formie związku międzygminnego eliminuje możliwość współdziałania w realizacji tego samego zadania w formie porozumienia komunalnego.
Źródło: Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 3 listopada 2009 r., NK.II.ZCH.0911-155/09