Aktualności
Zasady zmiany statutu związku międzygminnego
- Szczegóły
- Utworzono: 27 marzec 2015
Uchwała o zmianie statutu związku jest ważnie podjęta, jeżeli za jej przyjęciem opowiedziała się więcej niż połowa ustawowego składu zgromadzenia.
Art. 67 ust. 1 ustawy stanowi, iż utworzenie związku wymaga przyjęcia jego statutu przez rady zainteresowanych gmin bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Z kolei na mocy ust. 3 zmiana statutu następuje w trybie przewidzianym dla jego ustanowienia. Przyjęcie statutu związku dochodzi do skutku, gdy rady zainteresowanych gmin podejmą stosowne uchwały.
Ustawodawca wprowadził dla ważności tych uchwał wymóg bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady, lecz tego pojęcia nie definiuje.
Wyjść trzeba od zasady niepodzielności głosu, a więc od tego, że jeden głos jest zawsze minimalną jednostką obliczeniową w każdym głosowaniu. Przy nieparzystej liczbie głosujących nie da się zatem stosować reguły "50% + 1 głos".
Bezwzględną większością głosów jest pierwsza liczba naturalna przewyższająca połowę ważnie oddanych głosów.
Skoro więc wymóg dotyczy uzyskania bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady, to uchwała o przyjęciu statutu związku zostanie ważnie podjęta, jeżeli za jej podjęciem opowie się więcej niż połowa ustawowego składu zgromadzenia.
Źródło: Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2013 r., IV SA/Gl 314/13