Aktualności
Stan i diagnoza klastrów w Polsce
- Szczegóły
- Utworzono: 02 kwiecień 2015
Sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na marcowym posiedzeniu zapoznała się z prezentacją stanu i diagnozy klastrów w Polsce na podstawie benchmarkingu klastrów 2014.
Prezentację przedstawiła prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości -Bożena Lublińska-Kasprzak.
Celem projektu było określenie obecnego stanu rozwoju klastrów, przeanalizowanie zmian, które zaszły w klastrach w okresie ostatnich kilku lat oraz zarekomendowanie działań na przyszłość. Benchmarking powyższy jest przydatny w wielu dziedzinach związanych z wspieraniem wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju regionów.
W badaniu uczestniczyło 35 klastrów, w tym 31 biorących udział w poprzednich edycjach badania (w 2010 r. i 2012 r.). Pozwoliło to określić trendy w głównych obszarach działań klastrów: zasobach oraz ich wynikach i potencjale wzrostu. W tej edycji po raz pierwszy zaproszono do badania również 618 przedstawicieli członków klastrów, w szczególności przedsiębiorców. Opinie tych podmiotów na tematy związane z korzyściami uczestnictwa w klastrze czy z jakością działań koordynatora uwzględniono przy formułowaniu wniosków i rekomendacji z badania. Wnioski i rekomendacje skierowane zostały do różnych grup interesariuszy: koordynatorów i członków klastrów, instytutów badawczych, jednostek naukowych, a także przedstawicieli władz rządowych i samorządowych. Ponadto dla każdego z koordynatorów klastra opracowano indywidualny raport zawierający analizę wskaźników danego klastra na tle wskaźników badanej grupy oraz propozycję działań usprawniających. Raporty dedykowane zostały przekazane zainteresowanym klastrom podczas indywidualnych sesji doradczych.
W dyskusji posłowie podnosili m.in. kwestie: inwestowania własnych środków klastrów w infrastrukturę, współpracy klastrów z sektorem B+R, instrumentów wsparcia klastrów w poszczególnych regionach Polski, klastrów zorientowanych na rolnictwo ekologiczne, perspektyw finansowania klastrów po zakończeniu finansowania ze środków europejskich.
Źródło: www.sejm.gov.pl