ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Dopuszczalność przyznania wynagrodzenia członkom organów związku komunalnego

Czy w świetle przepisów art. art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych w zw. z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Zgromadzenie Związku może w uchwale ustalić wynagrodzenia dla członków Zarządu Związku i innych organów Związku?

Odpowiadając na postawione na wstępie pytanie Wojewódzki Sąd Administracyjny zauważył, że świadczenia na rzecz członków organów związku nie mają charakteru diet. Zostało to już ustalone w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 listopada 2013 r. (sygn. akt III SA/Wr 714/13).

Skład orzekający Sądu podzielił również pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Wr 136/10), który trafnie przyjął, że kwoty wypłacane członkom organów związku należy traktować nie jako diety, gdyż nie mają one charakteru obowiązków społecznych, lecz jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7 u.p.d.f.). Stanowisko to zaakceptował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 1908/10). Sądy obydwu instancji uznały wynagrodzenie przyznane przez Zgromadzenie Związku członkom Zarządu za udział w posiedzeniach Zarządu, jako ekwiwalent za wykonaną pracę na rzecz Związku.

Wynagrodzenie członków organów Związku za pracę nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych. Członkowie organów Związku nie są bowiem pracownikami samorządowymi. Skoro tak jest, uchwała nie może naruszać przepisów ustawy o pracownikach samorządowych. Sąd w powołanej sprawie nie podzielił także poglądu organu nadzoru, że ustawa o pracownikach samorządowych stanowi jedyną możliwą podstawę prawną do przyznawania wynagrodzenia, a gdy brak jest takiej podstawy, członkowie organów niebędący pracownikami samorządowymi związku powinni działać społecznie.

Jak podkreślił Sąd między członkami organów związku a związkiem istnieje więź prawna, wynikająca z art. 70 i 73 u.s.g. W skład zgromadzenia wchodzą z mocy prawa wójtowie gmin uczestniczących w związku (art. 70 ust. 1). Na wniosek wójta rada gminy może powierzyć reprezentowanie gminy w zgromadzeniu zastępcy wójta albo radnemu (art. 70 ust. 2).

Z tytułu zasiadania w organach związku ich członkowie wykonują obowiązki ustawowe i statutowe związku, za co Zgromadzenie Związku w ramach jego właściwości może przyznać im stosowne wynagrodzenie, które w tym przypadku należy rozumieć szeroko, nie tylko jako ekwiwalent wynikający ze stosunku pracy. Członkowie organów związku wykonują bowiem czynności związane z uczestnictwem w tych organach, takie jak prowadzenie spraw, zarządzanie, reprezentowanie, kontrolowanie.

Źródło: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 maja 2014 r. III SA/Wr 233/14

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Dopuszczalność przyznania wynagrodzenia członkom organów związku komunalnego

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ