ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Porozumienie o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej a sprawa administracyjna

Zagadnienie dotyczące umieszczenia dziecka w ośrodku opiekuńczo - wychowawczym i pokrycia wydatków z tym związanych do 1 stycznia 2012 r. regulowałart. 86ustawy o pomocy społecznej.

Ustęp 4 powołanego przepisu przewidywał, że "powiat prowadzący całodobowąplacówkęopiekuńczo - wychowawczą lub rodzinę zastępczą przyjmującą dziecko oraz powiat, na terenie którego funkcjonuje całodobowa placówka opiekuńczo - wychowawcza zawiera z powiatem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przejętego dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej lub skierowaniem do całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej porozumienie w sprawie umieszczenia dziecka i wysokości wydatków, o których mowa w ust. 2lub 3".

W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, że porozumienie, o którym mowa w tym przepisie prawa nie miało charakteru aktu administracyjnego lecz umowy cywilnoprawnej. Jeżeli zatem sprawa pokrywania kosztów umieszczenia i pobytu dziecka w placówce opiekuńczo - wychowawczej załatwiana jest w formie porozumienia (umowy) między powiatami, to znaczy, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ze sprawąadministracyjną. Brak jest bowiem materialnoprawnej podstawy do wydania przez organy decyzji administracyjnej.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. przepis art. 86ustawy o pomocy społecznej zostałuchylony na podstawie art. 218 pkt 16ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Jednocześnie w ustawie tej zawarto art. 191 ust. 4, który stanowi odpowiednik uchylonego art. 86ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z treściątego przepisu powiat, na terenie którego funkcjonująmogące przyjąćdziecko rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka lub placówka opiekuńczo - wychowawcza, zawiera z powiatem, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej, porozumienie w sprawie przyjęcia dziecka oraz warunków jego pobytu i wysokości wydatków na jego opiekęi wychowanie.

Pogląd wyrażony pod rządami poprzednio obowiązującego art. 86ustawy o pomocy społecznej, że porozumienie między powiatami w sprawie przyjęcia dziecka oraz warunków jego pobytu i wysokości wydatków na jego opiekęi wychowanie ma charakter umowy cywilnoprawnej, pozostaje aktualny w obecnym stanie prawnym.

Źródło: NSA

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Porozumienie o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej a sprawa administracyjna

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ