ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

S10 znów połączyła prezydentów Bydgoszczy i Torunia

Wiadomo powszechnie, że z wyznaczenia obszaru metropolitalnego Bydgoszczy i Torunia w postaci duopolis bydgosko-toruńskiego zadowoleni są wszyscy, tylko nie władze obu miast. Jedni i drudzy mają metropolitalne ambicje i udowodniają brak funkcjonalnych więzi łączych oba ośrodki. Jednocześnie prezydent Bydgoszczy, na podstawie ustawy o związkach metropolitalnych, konsultuje od początku lutego utworzenie związku metropolitalnego o nazwie "Metropolia Bydgoszcz". W przyjętek koncepcji obszar metropolii sięga granic Torunia, wchłaniając graniczącą z oboma miastami gminę Zławieś Wielka, administracyjnie należącą do powiatu toruńskiego, a wcześniej do województwa toruńskiego.

 

 Okazuje się jednak, że współpraca pomiędzy oboma samorządami jest możliwa i odbywa się. I to nie tylko ze względu na konieczność sprawnego zarządzania pieniędzmi na sfinansowanie wspólnej strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prezydenci Bydgoszczy i Torunia wystosowali wspólny apel do premier Beaty Szydło. Podtrzymują w liście stanowisko koniecznej i niezwłocznej przebudowy drogi ekspresowej S10. Określając tę trasę, jako priorytetową dla rozwoju obu miast i regionu. Wcześniej, w styczniu, razem z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, obu prezydentom udało się przekonać ministra infrastruktury do przeniesienia inwestycji budowy kluczowego odcinka trasy S10, łączącego oba miasta, z listy rezerwowej na listę podstawową rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023.

 Alarm po unieważnieniu przetargu

 Powodem wspólnego apelu obu prezydentów jest unieważnienie przez GDDKiA przetargu na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla trasy S10. Powodem było wpłynięcie ofert znacznie droższych niż założyła Dyrekcja. Jak wynika z opublikowanego zestawienia ofert, na założoną przez GDDKiA kwotę 1 mld zł, najdroższa z ofert sześciokrotnie ją przewyższała, a najtańsza dwukrotnie. GDDKiA w komunikacie napisała, że w bieżącym roku podjęte zostaną dalsze decyzje co do losów inwestycji.

Trasa ważna dla wszystkich w regionie

Prezydenci podkreślają, że „droga ekspresowa S10 jest fragmentem międzynarodowej sieci transportowej TEN-T, łączącej województwo kujawsko-pomorskie z Warszawą oraz portami zachodniego wybrzeża Polski. Budowa drogi pozwoli nie tylko właściwie skomunikować dwa największe w województwie miasta ze sobą, ale także z autostradą A1.” Dla Torunia ważne jest przywrócenie połączenia z autostradą lewobrzeżnej części miasta oraz połączenie z portem lotniczym. Dla Bydgoszczy ważne jest, że trasa prowadzi do Bydgoskiego Parku Przemyslowo-Technologicznego, w którym zatrudnienie znajdują mieszkańcy całego województwa. Dodatkowo w tym miejscu znajduje się Zakład Terminy Przekształcania Odpadów Komunalnych, który jest inwestycją obu miast i jest pierwszą taką instalacja w Polsce, wybudowaną kosztem 520 mln zł.

Z apelem prezydentów Bydgoszczy i Torunia można zapoznać się na stronach internetowych obu miasta: tutaj.

Źródło: bydgoszcz.pl, torun.pl, gddkia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności S10 znów połączyła prezydentów Bydgoszczy i Torunia

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ