ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Jak powstaje związek metropolitarny?

Za obszar metropolitalny w rozumieniu ustawy uznaje się spójną pod względem przestrzennym strefę oddziaływania miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, chrakteryzującą się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, zamieszkałą przez co najmniej 500 000 mieszkańców.

Co do zasady Rada Ministrów w drodze rozporządzenia ustala granice poszczególnych obszarów metropolitalnych na potrzeby tworzenia związków metropolitalnych przez wskazanie gmin wchodzących w skład obszarów metropolitalnych i w drodze rozporządzenia tworzy w poszczególnych obszarach metropolitalnych związki metropolitalne, ustalając jednocześnie ich nazwy.

Z inicjatywą wydania rozporządzenia w sprawie utworzenia związku metropolitarnego mogą wystąpić także rady gminy położonej w granicach obszaru metropolitalnego. Do takiego wniosku dołącza się uzasadnienie oraz niezbędne dokumenty, w tym mapy.

Opiniowanie i konsultacja rozporządzenia w sprawie utworzenia związku metropolitarnego

Przed wydaniem rozporządzenia w sprawie utworzenia związku metropolitarnego Rada Ministrów zasięga opinii:
  1. rad gmin położonych w granicach obszaru metropolitalnego poprzedzonych przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami;
  2. rad powiatów, na obszarze których leży co najmniej jedna gmina położona w granicach obszaru metropolitalnego;
  3. sejmiku województwa;
  4. wojewody.

W przypadku niewyrażenia opinii przez wskazane powyżej pomioty w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o opinię, wymóg zasięgnięcia opinii uznaje się za spełniony.

Natomiast w przypadku nieprzeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gmin położonych w granicach obszaru metropolitarnego w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o przeprowadzenie konsultacji, wymóg przeprowadzenia konsultacji uznaje się za spełniony.

Wydanie rozporządzenia w sprawie utworzenia związku metropolitarnego wymaga pozytywnej opinii:

  1. rad co najmniej 70% miast na prawach powiatu położonych w granicach obszaru metropolitalnego;
  2. rad co najmniej 70% gmin niemających statusu miasta na prawach powiatu położonych w granicach obszaru metropolitalnego;
  3. rad co najmniej 50% powiatów, na obszarze których leży co najmniej jedna gmina położona w granicach obszaru metropolitalnego.

Rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitarnego jest wydawane nie później niż 30 kwietnia. Związek metropolitalny jest tworzony z dniem 1 lipca, z tym że uzyskiwanie dochodów i realizację zadań związek metropolitalny rozpoczyna z dniem 1 stycznia roku następnego.

Pełnomocnik do spraw utworzenia związku metropolitalnego

W przypadku tworzenia związku metropolitalnego Prezes Rady Ministrów, na wniosek wojewody zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej, wyznacza pełnomocnika do spraw utworzenia związku metropolitalnego spośród pracowników podległych wojewodzie. Pełnomocnik wykonuje zadania i kompetencje organów związku metropolitalnego:

  1. w przypadku zgromadzenia związku metropolitalnego - do dnia jego pierwszej sesji;
  2. w przypadku zarządu związku metropolitalnego - do dnia jego wyboru.

Obsługę pełnomocnika do spraw utworzenia związku metropolitalnego zapewnia właściwy urząd wojewódzki.

Do zadań pełnomocnika do spraw utworzenia związku metropolitalnego należy przygotowanie organizacyjne i prawne związku metropolitalnego do wykonywania zadań publicznych, w szczególności:
  1. opracowanie projektu statutu związku metropolitalnego;
  2. opracowanie projektu uchwały pierwszego budżetu związku metropolitalnego.

Pełnomocnik do spraw utworzenia związku metropolitalnego może zawierać porozumienia z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organami administracji rządowej, w tym porozumienia, o powierzeniu zarządowi związku metropolitalnego funkcji zarządcy drogi na podstawie ustawy o drogach publicznych. 

Z dniem zakończenia wykonywania zadań i kompetencji organów związku metropolitalnego przez pełnomocnika, zadania pełnomocnika do spraw utworzenia związku metropolitalnego przechodzą na właściwe organy związku metropolitalnego.

Mienie utworzonego związku metropolitarnego

Wojewoda przekazuje związkowi metropolitalnemu mienie nieruchome Skarbu Państwa, z przeznaczeniem na siedzibę organów związku metropolitalnego. Przekazanie mienia Skarbu Państwa,  następuje na podstawie decyzji administracyjnej wojewody wydanej z urzędu. Organem odwoławczym w sprawach nabycia mienia Skarbu Państwa przez związek metropolitalny jest minister właściwy do spraw Skarbu Państwa. Nabycie mienia jest nieodpłatne i następuje z dniem, w którym decyzja o jego przekazaniu stała się ostateczna.

Ostateczna decyzja o przekazaniu związkowi metropolitalnemu praw, które są lub mogą być ujawnione w księdze wieczystej, stanowi podstawę do wpisu w księdze wieczystej. Postępowanie w przedmiocie wpisu jest wolne od opłat sądowych. Wojewoda może udzielić dotacji na działania związane z utworzeniem związku metropolitalnego.

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Jak powstaje związek metropolitarny?

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ