ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Partnerstwo w samorządzie (1). Wprowadzenie

Dzisiejszym wprowadzeniem anonsujemy naszym Czytelnikom nowy cykl jaki uruchamiamy w Dzienniku Warto Wiedzieć. Będzie on poświęcony tematyce współpracy między samorządami. Ale współpracy rozumianej nie jako incydentalny alians, podjęty ad hoc do przeprowadzenia jakiegoś większego lub mniejszego przedsięwzięcia. Można powiedzieć, że chodzi o partnerstwo "przez duże P”. Może ono i powinno wykorzystywać ten pierwszy rodzaj partnerstwa "przez małe p”, ale bazować powinno na przekonaniu, świadomym wyborze partnerów oraz przemyślanej, strategicznej analizie i perspektywicznym planie stałej współpracy.

 

 Wyjdziemy od aktualnych uwarunkowań rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, zasad polskiej polityki regionalnej i jej kontekstu, czyli unijnej polityki spójności. Spojrzymy nieco retrospektywnie, jak tworzono w naszym kraju warunki do rozwoju partnerstwa jednostek samorządu lokalnego.

Następnie sprawdzimy warunki do rozwoju współpracy samorządów (a także partnerów z innych sektorów), przygotowane w aktualnych politykach poszczególnych regionów, w tym przede wszystkim w regionalnych programach operacyjnych, wdrażających polityki spójności i polską politykę regionalną.

Przyjrzymy się również partnerstwu w praktyce, z bliska. Poznamy funkcjonujące już w naszym kraju grona partnerskie, prześledzimy ich drogę do porozumienia oraz pierwsze doświadczenia i wnioski z współpracy.

Kooperacja pomiędzy sąsiedzkimi samorządami lokalnymi - przemyślana, zaplanowana, stała, zmierzająca do wspólnego organizowana świadczenia lokalnych usług publicznych - przestała być już tylko incydentalnym przejawem wyższego poziomu świadomości, odpowiedzialności i kultury zarządzania niektórych liderów lokalnych, dowodem ich perspektywicznego spojrzenia. Stała się dziś koniecznością.

Jarosław Komża

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Partnerstwo w samorządzie (1). Wprowadzenie

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ