Aktualności
Ministerstwo chce związków metropolitalnych, ale w innym kształcie
- Szczegóły
- Utworzono: 04 maj 2016
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską MSWiA uznaje, że tworzenie związków metropolitalnych posiada istotne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju kraju.
Związek metropolitalny, dysponujący określonymi zadaniami w zakresie kształtowania polityki rozwoju, transportu oraz zagospodarowania przestrzennego, a także dysponujący dodatkowymi środkami z budżetu państwa oraz budżetów tworzących go gmin stanowi instytucjonalne narzędzie rozwoju obszaru metropolitalnego. Dlatego też szczególnie istotne jest określenie jego granic. Koncentracja na gminach tworzących tak zwane jądro obszaru metropolitalnego oraz pominięcie niektórych samorządów, szczególnie tych znajdujących się na obszarach peryferyjnych może doprowadzić do pogłębienia istniejących dysproporcji w ich rozwoju.
Jednak na chwilę obecną najistotniejsze zastrzeżenia odnoszą się do sposobu delimitacji obszarów metropolitalnych, ponieważ zgodnie z wytycznymi ustawowymi można wyznaczyć obszar obejmujący znacznie więcej gmin niż faktycznie zainteresowanych współpracą. Ponadto nie uregulowano w wystarczający sposób kwestii płynnego przejmowania zadań publicznych przez związek metropolitalny. Odnosi się to w szczególności do transportu zbiorowego, który w obszarze Górnego Śląska jest realizowany w oparciu o różne formy organizacyjne takie jak związki celowe, jednostki budżetowe oraz spółki prawa handlowego.
Z uwagi na powyższe Ministerstwo prowadzi obecnie analizy dotyczące wdrażania ustawy o związkach metropolitalnych oraz zamierza przedstawić projekt nowych rozwiązań dotyczących tworzenia związków metropolitalnych, co następuje we współpracy z wojewodami, Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego oraz Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym. Przewiduje się, że nowe rozwiązania umożliwią skuteczne utworzenie związku metropolitalnego oraz zapewnią zdolność do wykonywania kluczowych z punktu widzenia obywateli zadań publicznych.