Aktualności
Partnerstwo w samorządzie (10). Parlament Europejski o ZIT i RLKS: kontynuować, rozwijać, wspierać
- Szczegóły
- Utworzono: 06 czerwiec 2016
Kontynuować i wzmacniać wykorzystanie oddolnych i integrujących mechanizmów wdrażania polityki regionalnej - Zintegrowanych inwestycji terytorialnych oraz Rozwoju kierowanego przez społeczność. A stosującym je – pomagać, wspierać, szkolić. Takie jest przesłanie majowej rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Delegować kompetencje
Parlament Europejski uważa, że należy nadal propagować delegowanie kompetencji i zasobów na niższe szczeble w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych oraz że niechęć organów zarządzających do takiego postępowania może ograniczyć potencjał dwóch instrumentów; wzywa państwa członkowskie do obrony podejścia oddolnego i powierzania odpowiedzialności grupom lokalnym; wzywa Komisję, aby w pełni respektując granice swoich kompetencji, wydała zalecenia i wieloaspektowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tego, w jaki sposób pokonać problem braku zaufania i przeszkody administracyjne między różnymi szczeblami zarządzania w odniesieniu do wdrażania RLKS i ZIT.
Kluczowa rola podmiotów lokalnych
Europosłowie podkreślają, że projektowanie wysokiej jakości zintegrowanych innowacyjnych strategii wielosektorowych na poziomie lokalnym stanowi wyzwanie, szczególnie w przypadku, gdy należy to zrobić w sposób partycypacyjny. Zwracają uwagę, że działania podejmowane przy wykorzystaniu tych narzędzi muszą uwzględniać priorytety podmiotów lokalnych i być dostosowane do nadrzędnych celów programów operacyjnych oraz unijnych, krajowych, regionalnych i lokalnych strategii rozwojowych, ale jednocześnie muszą pozostawiać margines swobody.
Po pierwsze bezrobocie i demografia
W rezolucji napisano, że bezrobocie jest problemem państw członkowskich wymagającym najpilniejszego rozwiązania. Podobnie jak brak finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwiązanie tych problemów należy uznać za jeden z priorytetów w strategiach rozwoju lokalnego i terytorialnego. PE apeluje do władz lokalnych i regionalnych o wprowadzenie zachęt podatkowych i innych w celu promowania zatrudnienia osób młodych oraz międzyregionalnej mobilności młodzieży, a także o priorytetowe potraktowanie szkoleń zawodowych, w partnerstwie z instytucjami szkoleniowymi.
Parlamentarzyście zalecają, by władze lokalne i regionalne zwróciły szczególną uwagę na projekty koncentrujące się na dostosowaniu miejscowości i regionów do nowej rzeczywistości demograficznej i przeciwdziałaniu wynikającym z niej zaburzeniom równowagi, w szczególności poprzez: 1. dostosowanie infrastruktury społecznej i mobilności do zmian demograficznych i ruchów migracyjnych; 2. tworzenie konkretnych towarów i usług dostosowanych do starzejącego się społeczeństwa; 3. wspieranie działań umożliwiających tworzenie sprzyjających włączeniu społecznemu miejsc pracy dla osób w podeszłym wieku, kobiet i migrantów; 4. usprawnienie połączeń cyfrowych oraz tworzenie platform, które umożliwiają i ułatwiają uczestnictwo obywateli najbardziej odizolowanych regionów oraz ich współpracę z różnymi organami administracyjnymi, społecznymi i politycznymi na wszystkich szczeblach władzy (lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim).
Eliminować przeszkody i wspierać
W rezolucji znajdujemy podkreślenie potrzeby uporania się z praktyką nadmiernie rygorystycznego wdrażania, w wyniku której na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym tworzone są dodatkowe wymogi i przeszkody. Audyt odbywający się na wielu poziomach często zwiększa obciążenia finansowe i administracyjne spoczywające na beneficjentach. Dlatego Parlament zaleca usprawnienie działań w zakresie audytu oraz skupienie monitorowania na procesie i wynikach, przy jednoczesnym utrzymaniu skutecznych kontroli.
Parlamentarzyści wzywają Komisję Europejską i państwa członkowskie do rozwijania i wdrażania ukierunkowanych działań szkoleniowych, skoncentrowanych na RLKS i ZIT, adresowanych do podmiotów regionalnych i lokalnych, a także zwraca się do Komisji o poświęcenie uwagi programom szkoleniowym skierowanym do lokalnych beneficjentów. PE uważa, że niezwykle istotne jest, aby zapewnić udział i reprezentację wszystkich właściwych sektorów społeczeństwa w takich działaniach; podkreśla znaczenie sprawnego i skutecznego wykorzystywania pomocy technicznej przy wspieraniu tych instrumentów.
To tylko wybrane uwagi ogólne. W rezolucji zamieszczone są również uwagi bezpośrednio odnoszące się do każdego z instrumentów. Całość rezolucji można przeczytać tutaj .
Źródło: europarl.europa.eu