ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Ustawa o związku metropolitalnym na Śląsku przyjęta przez rząd


27 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych związków funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców.

Jego zadaniem będzie dbanie o rozwój obszaru metropolitalnego. Związek będzie mógł także przejmować zadania gminne, ale jedynie na zasadzie dobrowolnych porozumień. Do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego. Chodzi o transport drogowy, kolejowy oraz inny transport szynowy. Utworzenie związku umożliwi koordynację zadań, które dotychczas były rozproszone.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na obszarze związku. Będzie także otrzymywał  składki z budżetów tworzących go gmin.

Związek tworzony będzie przez Radę Ministrów, która w rozporządzeniu ustali jego granice, nazwę oraz siedzibę władz związku.

Organy związku będą tworzone przez przedstawicieli gmin wchodzących w skład związku metropolitalnego. Organem stanowiącym będzie zgromadzenie związku metropolitalnego. W jego skład wchodzić będzie po jednym przedstawicielu organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd związku metropolitalnego – wybierany przez zgromadzenie – liczyć będzie 5 członków.

Nowa regulacja zastąpi ustawę z 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych.

Źródło: KPRM

 

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Ustawa o związku metropolitalnym na Śląsku przyjęta przez rząd

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ