ROZMIAR CZCIONKI

Profile

Dostosuj wygląd

Aktualności

Rozwój wymaga współpracy – podsumowano projekt

18 października br. w Hotelu Mercure w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca cztery lata projektu pt. Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego.

Głównym celem projektu doradczego realizowanego przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP była pomoc doradcza we wzmocnieniu istniejących lub utworzeniu nowych lokalnych partnerstw i wsparcie ich w pracach nad wnioskami o dotację z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, na przedsięwzięcia służące rozwojowi obszarów funkcjonalnych miast.

Pomocą doradczą, szkoleniową i ekspercką w I etapie (2012-13) objęto 61 lokalnych partnerstw z terenu całej Polski, spośród których 17 otrzymało granty z Programu Regionalnego EOG, a 18 – z PO Pomoc Techniczna. W II etapie (2013-16) wspierano działania i rozwój 38 partnerstw, którym Ministerstwo Rozwoju przyznało dotacje na przygotowanie strategii dla swoich obszarów funkcjonalnych oraz planów operacyjnych i projektów technicznych przyszłych inwestycji - w ramach obu programów. Obok wymiaru praktycznego pomocy dla partnerstw terytorialnych, celem projektu była promocja metod współpracy oraz budowanie kompetencji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego do współpracy.

W skład 17 partnerstw w Programie Regionalnym MF EOG, których rezultaty zostały prezentowane w pierwszej części konferencji, wchodzą jednostki samorządu różnego typu (łącznie ok. 200) oraz podmioty społeczne i gospodarcze – a więc było to także testowanie współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej. Doświadczenie to będzie procentować w nadchodzących latach, bowiem umiejętność współpracy jednostek samorządu w obszarach funkcjonalnych jest koniecznością i została zawarta m.in. w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Poznańskie spotkanie pozwoliło zaprezentować dokonania projektu i partnerstw.

Partnerzy projektu

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Rozwój wymaga współpracy – podsumowano projekt

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji w Polityce prywatności. ZAMKNIJ