Aktualności
Partnerstwo sposobem na pozyskiwanie funduszy na rozwój
- Szczegóły
- Utworzono: 24 grudzień 2012
Blisko, coraz bliżej do powołania szerszego partnerstwa złożonego z 16 samorządów z okolic miasta Nysa. Inicjatorem i liderem partnerstwa jest Gmina Nysa, a Związek Miast Polskich jest realizatorem projektu predefiniowanego, do którego Nysa zgłosiła swoje partnerstwo.
Z udziałem przedstawicieli samorządów z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego odbyło się spotkanie w dniu 11 grudnia 2012 r. w Urzędzie Miejskim w Nysie.
Celem projektu Związku Miast Polskich jest pomoc w utworzeniu lokalnych partnerstw, doradztwo oraz złożenie wniosków o dotację na opracowanie dokumentów strategicznych czy programów. Burmistrz Jolanta Barska powitała wszystkich samorządowców, podkreślała znaczenie i potrzebę tworzenia grupy partnerów do pozyskania funduszy na opracowanie strategicznych dokumentów dla samorządów. Lidia Barcik naczelnik Wydziału Inicjatyw i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim w Nysie podsumowała dotychczasowe prace związane z opracowaniem projektu partnerstwa samorządów.
Projekt „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej, jako narzędzia rozwoju lokalnego i regionalnego" realizowany jest przez Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych. Projekt jest realizowany w ramach tzw. Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego", będącego jednym z priorytetów Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009-2014. Operatorem Programu Regionalnego jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Projekt dotyczy obszarów funkcjonalnych, które według definicji, są spójnym terytorialnie obszarem obejmującym ośrodki miejskie i sąsiadujące jednostki samorządu terytorialnego, w ramach, którego zidentyfikowano istnienie wspólnych problemów i postanowiono je wspólnie rozwiązywać.
Celem projektu doradczego ZMP jest pomoc w utworzeniu lokalnych partnerstw, a następnie pomoc w przygotowaniu przez te partnerstwa - do złożenia w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR) - wniosków o dotację na opracowanie międzysektorowej strategii czy programów operacyjnych dla swoich obszarów funkcjonalnych. Wnioski o dotacje na opracowanie strategii i programów, partnerstwa będą mogły składać w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego począwszy od stycznia 2013. Projekty, które uzyskają dofinansowanie będą realizowane w latach 2013-2015.
Partnerstwo nyskie - początkowo zawarte z Powiatem Nyskim - dziś liczy 16 partnerów:
- Gmina Biała
- Gmina Głuchołazy
- Gmina Grodków
- Gmina Korfantów
- Gmina Lubrza
- Gmina Łambinowice
- Gmina Nysa
- Gmina Otmuchów
- Gmina Paczków
- Gmina Prudnik
- Gmina Skoroszyce
- Powiat Głubczycki
- Powiat Nyski
- Powiat Prudnicki
- Gmina Głubczyce
- Gmina Kietrz
Partnerstwo nyskie koncentruje się na trzech obszarach:
- lokalny rynek pracy;
- problemy zmian demograficznych, w szczególności dostosowanie „oferty" miast do cyklu życia człowieka; projekty na rzecz różnych pokoleń; rozwój usług z zakresu edukacji, opieki zdrowotnej, kultury, rekreacji.
- infrastruktura transportowa – rozwój infrastruktury miejskiej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, promocja transportu publicznego, usprawnienie multimodalnych systemów komunikacyjnych, problemy bezpieczeństwa publicznego – komunikacyjnego i innych wymiarów.
Zawarcie stosownej umowy partnerskiej planowane jest w styczniu 2013. Umowa będzie załącznikiem do składanego wniosku do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a jej zawarcie musi być poprzedzone podjęciem uchwał rad miejskich i powiatowych poszczególnych partnerów.
Źródło: UM Nysa